Berth

אקנה

מהו אקנה?

כולם יחוו אקנה. הנה דוגמא של אקנה על המצח.

אקנה הוא מחלת עור נפוצה מאוד שרוב צעירים להיכנס התפתחות מינית מוקדמת. הוא נגרם על ידי הדלקת של בלוטות השומן הקטנות (בלוטות חלב) המקיפות את השערות על הפנים והחזה.

חומרת עליות אקנה, בדרך כלל, מגיע לשיאו סביב הגילאים 17 עד 19. עבור רוב האנשים, אקנה נוטה להיעלם עד שהם מגיעים ה -20 באמצע שלהם; עם זאת, מאוד אנשים רגישים עלולים להמשיך לקבל את הפרעת עד הגיעם בשנות ה -40 לחייהם.

שינויים הורמונליים הקשורים להריון תקופות או וסת גם יכול לגרום או לתרום acne. זהו גם המקרה עם חומרים מגרים סביבתיים כגון זיהום, חום עז, לחות או קר.

מה גורם לזה?

במהלך גיל ההתבגרות, הייצור של הורמוני מין זכריים (אנדרוגנים) עליות בנים ובנות כאחד, אשר יכול לעורר את בלוטות החלב לייצר יותר חלב. אצל אנשים מסוימים, בלוטות החלב רגישות במיוחד אנדרוגנים. אנשים אלה, רובם גברים, לקבל אקנה כך קשות כי הם זקוקים לטיפול רפואי.

ייצור החלב המוגבר עושה את הפתחים של בלוטות חלב צרות יותר, המונעות חלב מ לצאת. בינתיים, ייצור החלב ממשיך קשר.

אקנה. מה הסימפטומים?
אקנה. מה הסימפטומים?

פצעונים לעתים קרובות נגרמים על ידי acnes Propionebacterium, נפוץ חיידק על העור כי הזנות על חלב. חיידק זה מייצר פסולת וחומצות שומן אשר מגרים את בלוטות החלב ולגרום להם מוסת.

מה הסימפטומים?

התסמינים הראשונים הם קטנים, מכרז, כתמים אדומים, לאחר מכן להפוך פצעונים המכיל חומצות שומן מושפלות. הדלקת נעלמת במשך מספר ימים או שבועות, בהתאם לחומרה.

אקנה חמור עלול לגרום צלקות אשר לא ייעלם. אקנה יכול גם לגרום ללחץ פסיכולוגי ולהיות חברתי השבתה. טיפול יעיל מוקדם לכן חובה.

מה יכול לגרום לאקנה גרוע?

 • עבודה בסביבה לחה עם שמן, גריז וחומרים כימיים אחרים.
 • סחיטה או לנקר פצעונים.
 • מחזור.
 • תרופות וכימיקלים מסוימים.

מה ניתן לעשות בבית?

 • לשטוף את הפנים פעמיים ביום עם תכשיר ניקוי עדין. הקפד לשטוף את העור בכל פעם הוא הופך להיות מיוזע. אל תשפשפו את פנייך זה רק יגרום האקנה גרוע.
 • הימנע התסרוקות שבו השיער נוגע הפנים שלך כל הזמן. שמפו לשיער שלך באופן קבוע.
 • אל תלחצו או למרוט את פצעונים. זה גורם להם להיות יותר גרוע ועלול לגרום לצלקות.
 • הימנע מחשיפת העור שלך יותר מדי קר, חום ואור שמש. אור שמש עשויה לשפר אקנה במשך זמן מה, אבל זה לא ירפא אותו. יותר מדי חשיפה לאור השמש עלולה לגרום שריפה וסרטן העור.
 • שימוש בקרם לחות על בסיס מים. קרמים וקרנות שמנוניים או שמן לחסום את הנקבוביות ועלולים לגרום פצעונים.
 • אין מחקרים מדעיים הוכיחו כי מזונות מסוימים יכולים לגרום לאקנה, אבל אם תשימו לב כי כתמים להגדיל אחרי שאתה אוכל דברים מסוימים, זה הגיוני להימנע מהם.
 • בחר דיאטה הגיונית, מגוונות, לשתות הרבה מים ופעילות גופנית באופן קבוע. אם אתה מרגיש טוב, העור שלך ירגיש טוב מדי
 • התייעץ קוסמטיקאית על אופן עבור צריך להיות אכפת העור שלך.
 • ניתן לטפל באקנה קל עם תרופות Over-the-counter. שאל את הרוקח שלך עבור ייעוץ על מוצרים. נסה אותם במשך שישה עד שמונה שבועות כדי לגלות אם הם עובדים - זה לוקח זמן לקבל אקנה בשליטה.

כאשר יש להתייעץ עם הרופא?

 • אם Over-the-counter תרופות אינן פועלות לאחר שישה עד שמונה שבועות.
 • אם אקנה גורם מצוקה נפשית.
 • אם יש גדולים, רך פצעונים.
 • אם האקנה גורם צלקות.
 • אם יש לך עור כהה טופס כתמים כהים שבו פצעונים היה אמור להיות.

מהו הטיפול?

בהתאם לחומרת האקנה, הרופא שלך יכול לבחור לטפל בך או להפנות אותך לרופא עור. אקנה יכולים להיות מטופלים עם תרופות המוחלות גם על העור או נלקח דרך הפה. הטיפול מכוון אל הגורמים שקובעים אקנה, שהן:

 • ייצור החלב המוגבר שמוביל היצרות של בלוטות החלב
 • החיידקים שגורמים לאקנה.

אתה יכול להמשיך עם הטיפול בבית שתואר לעיל תוך אתה מטופל רפואי. זכור כי זה לוקח שישה עד שמונה שבועות לפני השפעת הטיפול ניתן לראות. טיפול בדרך כלל יצטרכו להמשיך עד שהמטופל מגיע בשנות ה -20 לחייהם.

טיפול מקומי (נמרח על העור)

טיפול עם חומצה אזלאית (למשל קרם Skinoren ) או בנזואיל פרוקסיד (למשל Panoxyl, Acnecide ) בדרך כלל יספיק באקנה קל עד בינוני. תרופות אלו עוזרות למנוע היצרות של הפתחים של בלוטות החלב ולהאט את הצמיחה של חיידק האקנה.

לחלופין, הרופא עשוי לבחור לרשום מוצר המשלב בנזואיל פרוקסיד עם אנטיביוטית מקומית כגון אריתרומיצין ( ג'ל Benzamycin ), או קלינדמיצין ( Duac פעם ג'ל יומי ), או לטפל פרוץ עם אנטיביוטית מקומית בלבד, למשל קלינדמיצין (Dalacin T ), אריתרומיצין (Eryacne ג'ל), טטרציקלין (Topicycline).

הרופא עשוי לרשום adapalene (Differin) לאנשים עם נקודות שחורות, whiteheads ו אקנה דלקתי קל. נשים צריכות להשתמש adapalene רק אם הם משתמשים באמצעי מניעה יעילה, כגון גלולות למניעה. נשים בהריון אסור להשתמש adapalene. העכשווי טרטינואין (רטין A) ו isotretinoin (ג'ל Isotrex) יש שימושים וחריגים דומים.

טיפול מערכתי (נלקח דרך הפה)

ונשים בוגרות עם אקנה חמור עלולות להפיק תועלת מטיפול עם גלולות למניעה המכילות אנטי-אנדרוגנים, למשל Dianette.

עבור אנשים עם אקנה דלקתי חמור, טיפול לטווח ארוך עם אנטיביוטיקה דרך פה כמו טטרציקלין או minocycline (למשל Minocin), בשילוב עם אחת מהתרופות שהוזכרו לעיל עשוי להיות מועיל. אנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין אינן ניתנות לנשים בהריון; נשים הנקה; או ילדים מתחת לגיל 12.

עבור חולים עם אקנה פיברוזיס חמור שאינו לשפר עם תרופות אחרות, אוראלי isotretinoin (רואקוטן) עשוי להיות נחוץ. חשוב מאוד שנשים צריכות לא להיות בהריון, ולא להיכנס להריון, תוך לקיחת isotretinoin.

נשים צריכות להשתמש מתאים אמצעי מניעה במהלך טיפול, ובמשך חודש שלם לאחר הטיפול מפסיק. Isotretinoin הוא לא מתאים לאנשים עם כבד או מחלת כליות. יש התרופה לתופעות לוואי קשה ולכן זה יכול שייקבע רק על ידי רופא עור, אבל זה גם יש שיעור הצלחה גבוה אקנה.

הסרת צלקות

צלקות שנגרמו על ידי אקנה ניתן להסיר על ידי שחיקה (dermabrasion) או טיפול לייזר. טיפולים אלה מתבצעים על ידי רופא עור או כירורג פלסטי.