Berth

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

CBT יכול לשפר לך אינטראקציה של הילד עם אחרים.

גישה או טיפול התנהגות הוא השם שניתן את הטכניקות השונות המטפלות התנהגות בעייתית - בין אם מדובר בהתקפי זעם, התרסה או הערכה עצמית נמוכה.

בשעה הפשוטה ביותר בגישה התנהגותית יכולה להיות מערכת גמול מתגמלת התנהגות טובה עם כוכבים. מערכות תגמול כזה יעילות במיוחד אם הם הסכימו בין הורים למורים למקד כמה התנהגויות מסוימות.

התנהגות טיפול הוא סוג של טיפול מעשי המתמקד בהתמודדות עם בעיות ספציפיות הילד שלך הוא פונה.

טיפולי התנהגות מוצע על ידי:

 • פסיכיאטר
 • פסיכולוגים חינוכיים
 • פסיכולוגים קליניים
 • פסיכותרפיסטים.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הוא סוג של טיפול התנהגותי. CBT היא צורה מעשית של טיפול המסייעת לאנשים לפתח טכניקות לפתרון בעיה. הטיפול התנהגותי קוגניטיבי לטווח נשמע מרתיע, אבל זה פשוט משקף איך השיטה עובדת:

 • קוגניטיבית מתייחסת איך אתה חושב על עצמך ועל מצבים אתה מוצא את עצמך
 • חלק ההתנהגות מתייחס איך אתה מתנהג או להתנהג.

שני החלקים מקושרים, כי הדרך שבה אנשים חושבים והתחושה משפיע ואיך הם מתנהגים ולהיפך.

CBT הוא טיפול לדבר. פסיכיאטר יהיה לזהות את האזורים בעייתיים ולעזור לפתח דרכים חיוביות יותר של התמודדות עם בעיות מסובכים, רגשות או מצבים.

זה מעשי, על ידות ועל צריך מחויב, כי אתה צריך להיות מוכן לבצע את ההצעות בין פגישה לפגישה.

איך זה יכול לעזור ADHD?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי יכול לעזור כדי להכשיר את הדרך הילד שלך חושב, מעשים ומתנהג. CBT גם מטפח מיומנויות חדשות המשפרות את ניהול סימפטומים קשים.

זה יכול לעשות את ההבדל בהתנהגות של ילדכם ולעזור עם הדרך שבה הוא מתמודד עם סימפטומים ומתנהג בבית, בבית הספר או עם חברים. כשיטה מעשית, ניתן ליישם את היתרונות שלה על בסיס קבוע.

לדוגמא, טיפול התנהגותי קוגנטיבי יכול ללמד מיומנויות המסייעות ילד אימפולסיבי לקחת צעד אחורה להתאמן מענה הולם לפני שהוא מזנק ב ופועל. אבל ברוב המקרים של הפרעות קשב וריכוז, CBT הוא מועיל ביותר בניהול הבעיות הכרוכות כגון קשיי הערכה עצמית ואת מערכת יחסים נמוכים.

למה לצפות

CBT כרוך לדבר עם מטפל מוסמך אשר יעזרו לזהות התנהגויות בעייתיות ולהתאמן דרכים אלה יכולים להיות שונים. רוב המפגשים האחרונים עבור שעה אחת בשבוע, בממוצע, אנשים צריכים בין שש ועשרים הפעלות, אם כי זה משתנה מאדם לאדם.

הורים יכולים בדרך כלל להשתתף בפגישות עם הילד ואת ההתמקדות העיקרית היא על מקבל ילד ללמוד לדבר דרך חוויותיהם, תחושותיהם והתנהגותם טיפוסיות. המטפל יזהה קשיים ולהציע דרכים להתגבר עליהן. לאחר כל פגישת הילד ייקבע משימה להשלים, וזה חשוב לטפל אלה כדי לסייע בעבודה הטיפולית.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי. טיפול התנהגותי קוגנטיבי.
טיפול התנהגותי קוגניטיבי. טיפול התנהגותי קוגניטיבי.

לעתים קרובות ילדים מתבקשים לנהל יומן של המחשבות שלהם, תחושה והתנהגויות, בפרט ביחס למצבים הם מוצאים מלחיצים.

הערכים שלהם לאחר מכן ניתן יהיה לדון בפירוט עם המטפל - למשל, הם עלולים לכסות בסוגיות כגון האם הרגשות מלחיץ הם מציאותיים ובין אם לאו. המטפל ילמד דרכים להפוך את המחשבות המפחידות לתוך חיוביים יותר, אלה מועילים.

הפעלות אחרות עשויות להתמקד כללים לחיים - או אמונות על איך צריכים לחיות את חיינו - וגם בפיתוח כללים גמישים יותר וראויים.

כמה יעיל הוא טיפול בטיפול ADHD?

CBT יכול לעזור לאנשים מסוימים ביעילות, אבל כמו גישות אחרות, זה לא טיפול מוצלח מובטח לכולם.

זה לוקח זמן, מחויבים הרבה עבודה קשה כדי ללמוד את הדפוסים החדשים של חשיבה ופעולה, ואינו מספק פתרון מהיר. זה יכול להציע מיומנויות חדשות שימושיות שיכול להיות מיושמות על חיי היומיום ועזרנו עם הנהלת סימפטומים.

ילדים הנמצאים אימפולסיבי מאוד ולא יכולים להתמודד עם דרך חשיבת מצב לפני שהם מגיבים עלולות למצוא את הטיפול די קשה. ישנם מחקרים שהראו כי CBT הוא יעיל יותר כאשר משתמשים בו בשילוב עם תרופות.

אימון הורים

אף הורה רוצה שיגיד לי איך להגיב ולהביא את הילד שלהם, אבל במקרה של הפרעות קשב וריכוז, לעתים קרובות אתה יכול ליהנות כמה אימוני הורה.

חשוב להבין כי שיטות הורות נורמליות לא תמיד עולות בקנה אחד עם ילד ADHD, אבל אתה לא אשם וגם הוא ילדכם.

תכנית אימונים טיפוסית הייתה להתמודד עם דרכים חלופיות להתמודדות עם התנהגויות בעייתיות על ידי:

 • פיתוח קל להבין כללים שילדים יכולים לשמור.
 • שמירה על קשר עין עם ילדים בעת מתן הוראות.
 • באמצעות תגמולים פשוט לעודד התנהגות טובה.
 • הנפקת עונשים על התנהגות רעה מיד, ולא לעכב אותם.
 • התמקדות בהיבטים החיוביים של הילד ועל התנהגותה.
 • פיתוח שיגרתי, מבנה ועקביות בחייו של ילדכם.

אימון ADHD

אימון דומה לטיפול, אבל במקרה הזה המאמן הוא מעורב יותר ברמה שווה בתהליך.

אימון עובד כסוג של שינוי התנהגות ובדרך כלל מתבצע על בסיס אחד-על-אחד, למרות שהורים בדרך כלל יכולים להשתתף במפגשים מדי. מטרת האימון היא ללמוד מיומנויות חדשות, לתרגל אותם ולקבל עידוד ותמיכה כפי שאתה עושה.

אימון הוא מועיל במיוחד לשינוי התנהגות, שיפור תפיסה אישית, צובר כישורים בין-אישיים טובים יותר עבור שיפור תחושה של הישג אישי.