Berth

ביופסיה

מהי ביופסיה?

ביופסיה היא הסרה של דגימת רקמה מן הגוף לבדיקה. הרקמה תיבחן תחת מיקרוסקופ כדי לסייע באבחון. לכן, רק דוגמאות קטנות מאוד נחוצות.

לפעמים, זה מספיק רק כדי לגרד פני שטח. זהו המקרה עם בחינות למרוח של צוואר הרחם (צוואר הרחם).

במהלך בדיקה של המעי הגס, ביופסיה ניתן לקחת עם מלקחיים דרך צינורית המכונה אנדוסקופ.

במקרים אחרים, למשל, ביופסיה בכבד או בכליות, הביופסיה נלקחת באמצעות מחט המזרק גדול.

ביופסיה של הכבד

ביופסיה בכבד יכול לשמש כדי לאשר את האבחנה כגון צהבת, שחמת הכבד או גידולים.

הביופסיה מבוצעת בדרך כלל עם המטופל שוכב על הצד השמאלי שלהם עם הכתף הימנית שלהם המורחבות ימינם מתחת לראש שלו. חשוב להישאר בתנוחה זו וכדי לשמור בשקט ככל האפשר. מקומי הרדמה תינתן כדי להקהות את העור.

מחט מונחה אז בין שתי צלעות לעבר פני השטח של הכבד, ואת הביופסיה נלקחת במהירות.

ביופסיה של רירית הרחם

ביופסיה זו נלקחת על מנת לבחון את רירית הרחם.

אם אישה סובלת מחזור לא סדיר או דימום נרתיקים לא נורמלי, זה עשוי לחשוף חוסר איזון הורמונלי היווצרות הגוף, פוליפ או, פחות נפוץ, ההתפתחות של גידול.

ביופסיה של רירית רחם יכולה להתבצע בכמה דרכים שונות.

הרחבה וגרידה (D & C)

(D & C) הוא הליך גינקולוגיות משותף, אבל זה להיות מוחלף על ידי התרגול המודרני יותר של היסטרוסקופיה.

D & C מתבצע תחת הרדמה כללית קצרה. צוואר הרחם נפתח בהדרגה על ידי החדרת סדרת מקלות או מרחיבים מעוגלים. אלה הם בתחילה קטנים מאוד אך להגדיל את שטחיו עד הצוואר הרחם מורחב מספיק לקבל מגרדת - מכשיר קטן דמוי כפית מלבנית. את המגרדת משמשת להשגת מדגם מתוך רירית הרחם.

היסטרוסקופיה

צינור סיבים אופטיים, עם אור בהיר בסוף, מוחדר דרך צוואר הרחם כדי לקבל מבט ישיר של רירית הרחם.

ביופסיה תחת ראייה ישירה יכולה להתבצע על ידי העברת מלקחיים דרך החלק הפנימי של הצינור אל תוך הרחם. זה מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית, אבל חלק מהנשים עלולות להיות מומלצות יש הרדמה כללית.

שיטות אחרות פותחו כדי לאפשר מדגם קטן של רקמה יוסר רירית הרחם ללא הרדמה בבית מרפאת חוץ.

הנפוץ ביותר הוא מכשיר גמיש, קש דמוי עם בוכנה. זה מאפשר הגינקולוג להחיל שאיבה עדינה לרירית הרחם ולקבל מדגם או ביופסיה של רקמת גוף.

ביופסיה של הערמונית

ביופסיה של ערמונית עשויה להתבצע אם חריגות נמצאות על ידי הרופא או האחות, בעת ביצוע בדיקת הרקטום דיגיטלית (DRE).

סריקת אולטרסאונד טרנס-רקטלי (TRUSS) של בלוטת הערמונית ניתן לבקש להעריך כל מצב חריג חשה על DRE, או אם בדיקת דם מראה PSA גבוה בדיקת דם (אנטיגן ספציפי לערמונית).

ההליך מתבצע בבית חולים והיא מבוצעת ללא הרדמה.

הרדיולוג או אורולוג ביצוע ההליך יהיה בקש כל מטופלים בתרופות לדילול דם, למשל אספירין או קומדין, כדי הפסיק אותם עד שבוע לפני כן בגלל הסיכון לדימום. אנטיביוטיקה תינתן אל מראש החולה כדי לכסות את הסיכון לזיהום.

במהלך הביופסיה, המטופל שוכב על צד עם ברכיו כפופות ורגליו עצרו חזו.

אם כל המצב חריג נתפס על סריקת אולטרסאונד, ביופסיה נלקחת שם ואז. החולה מרגיש מספר קצר, כאבים חדים כמספר של מחטים קטנות לנוע פנימה והחוצה של הערמונית.

רבים כמו 16 דגימות גליליות קטנות שניתן לנקוט, ארבעה מכל רביע של הבלוטה.

ההליך יכול להיעשות גם ללא הדרכה אולטרסאונד. לשם כך הרופא משתמש אצבע כדי להנחות מחט אחת לאזור הנורמלי ולוקח סדרה של ביופסיות, בזו אחר זו.

לאחר שהסתיים ההליך: החולה עלול להיתקל אי נוחות לתקופה קצרה של זמן ואולי להבחין בכמה דם בשתן שלהם לסירוגין במשך כמה ימים.

ביופסיה של העור

כאשר ישנם שינויים בעור הדורשים בדיקה נוספת, ביופסית אגרוף עשויה להיות שימושית.

ראשית, הרדמה מקומית מוזרקת או נתון בצורת קרם כי זה חל על שטח שעה אחת קודם.

חתיכת גלילי קטנה של עור הוסרה על ידי מכשיר מיוחד אגרופי חור קטן דרך שכבות עור כדי להשיג מדגם. ואז העור הוא תפור שוב ביחד עם כמה תפרים. זה משאיר צלקת קטנה מאוד, כמעט בלתי נראית,.

ביופסיה. הרחבה וגרידה (dandc).
ביופסיה. הרחבה וגרידה (D & C).

בהתאם לתוצאות הביופסיה, החולה עלול להיות ביקש לחזור יש הנגע בעור שלם נמחק לחלוטין.

ביופסית מח עצם

ביופסיה של מוח עצם עשויה להיות נחוצה עבור מחלות רבות ושונות של מח העצם, את הדם ואת מערכת הלימפה. הביופסיה תילקח בדרך כלל מהחלק העליון של הירך (נקודה המכונית לפסגת הכסל), אבל זה גם יכול לקחת מן החזה (עצם חזה).

ראשית, הרדמה מקומית ניתנת. ואז מחט חזקה מובלת דרך העור החלק החיצוני של העצם עד שהוא מגיע, החלק המרכזי רך של העצם (מח עצם). מזרק הוא לשים על קצה החוט של מחט וכמה מח העצם נשאב החוצה. מדגם זה נבחן תחת מיקרוסקופ.

שד ביופסיה

סוג של ביופסיה זו משמש אם בדיקה קלינית, אולטראסאונד אגן או ממוגרפיה מגלה את האפשרות של גוש או גידול בשד. הביופסיה קובעת אם הגוש שפיר או ממאיר.

שיטה אחת בשם שאיפה עדינה מחט או FNA, משתמשת במחט מזרק כדי לחדור את העור ומוצץ את המדגם. זה עשוי לפעמים להיעשות בהנחיית אולטרסאונד או רנטגן.

אפשרות נוספת היא ביופסיה כירורגית, שם את הגוש כולו מוסר.

ביופסית מעי דקה

זה לא תמיד ניתן לבחון את החלק המרכזי של המעי הדק (מעי צם) עם אנדוסקופ. במקרים כאלה, קפסולה ביופסיה משמשת כדי לקחת דגימות מהאזור.

החולה בולע את הקפסולה, אשר מחובר צינור דק. לאחר מכן, רנטגן נלקח לוודא כי הקפסולה נמצא מעי צם.

כאשר הקפסולה נמצא במקום הנכון, לחץ חלקי נוצר בצינור ידי שפיל מזרק מחובר בקצה השני של הצינור. בדרך זו, פיסה קטנה של הקרום הרירי של המעי הדק הוא נשאב לתוך הקפסולה. מדגם הקרום נחתך ב הקפסולה, ואת הקפסולה משוכה לאחור, כך שניתן לבחון הביופסיה.

אפשרות זו שימושית ביותר בחקירה של המצב המעי שנקרא מחלת צליאק.

ביופסית כליה

ביופסית כליה (כליות) עשויה להיות נחוצה כדי לאבחן תנאים מסוימים הנוגעים גידול או דלקת של האיברים. היא עשויה גם להיות מנוצלת כדי לפקח כליה לאחר ניתוח השתלה.

הכליות שלך נמצאות בדרך כלל משני צדי הבטן העליונה, מתחת לסרעפת לחלקו האחורי.

הביופסיה נלקחת בדרך כלל מאחור (למעט המקום של כליה מושתלת) עם מחט חלולה נדחפה דרך העור בהרדמה ושרירים לתוך רקמת הכליה כדי להשיג מדגם קטן. החולה מתבקש לעצור את נשימתם למשך זמן קצר במהלך ההליך כדי למנוע את הכליה לנוע עם סרעפת הנשימה.