Berth

מייצבי מצב רוח

מייצבי מצב רוח הן התרופות העיקריות ששימשו לניהול ארוך טווח של הפרעה דו קוטבית. הם משמשים כדי לשמור על מצב הרוח של אדם ברמה סבירה ולעזור למנוע פרקים בעתיד של מצב רוח ירוד או גבוהה. כמה משמשים גם כדי לעזור פרקים שליטים גבוהה מצב רוח (מאונייה).

ישנם שלושה סוגים של מייצב מצב רוח.

 • הוותיק ביותר בשימוש נרחב הוא ליתיום.
 • תרופות מסוימות פרכוסים לאפילפסיה הוכיחו גם להיות מייצבי מצב רוח יעילים. שהעיקריים שבהם נעשה שימוש הם valproate, קרבמזפין lamotrigine. הם יכולים לשמש כחלופה ליתיום. Valproate יכול לשמש גם בשילוב עם ליתיום במידת הצורך.
 • חלק מן התרופות אנטי-פסיכוטיות לא הטיפוסיות המשמשות לעזור פרקים מלאים מאונייה גם הוכיח יעיל רוח ייצוב כאשר נלקחו לטווח הארוך. אלה כוללים olanzapine, aripiprazole ו quetiapine.

איך הם עובדים?

זה עדיין די ברור כיצד מייצבי מצב רוח לעבוד.

ליתיום הוא חשב לשנות את הייצור ואת המחזור של תרכובות כימיות מסוימות בשם נוירוטרנסמיטרים המצויים במוח. שני נוירוטרנסמיטורים שמעורבים בוויסות מצב הרוח וההתנהגות בשטח:

 • סרוטונין
 • דופמין.

הסברה היא כי ליתיום עשויים להשפיע על פעילות של תרכובות אלו במוח.

תרופות אנטי פסיכוטיות כמו olanzapine ו aripiprazole להשפיע גם נוירוטרנסמיטורים אלו במוח. Olanzapine עובד בעיקר על ידי מניעת פעילות יתר של דופמין, בעוד aripiprazole הוא חשב להגדיל את פעילות הדופמין באזורים מסוימים של המוח, תוך שהיא מפחיתה את זה אצל אחרים.

נוגדות פרכוסים כמו valproate נחשבים לעבוד על המוח על ידי:

 • הגדלת הכמות של GABA כימי הנקרא להרגעת עצבים טבעי
 • הפחתת הכמות של חומר כימי מורטת מרגשת טבעי הנקרא גלוטמט. רמות גלוטמט הוכחו יועלה במוחם של אנשים חווים אפיזודות של דיכאון ומאניה.

נוגדות פרכוסים לייצב את הפעילות החשמלית במוח, אשר אמור להסביר איך הם להרגיע פרקים של מאניה ולייצב את מצב רוח.

כמה זמן הם לוקחים לעבודה?

מייצבי מצב רוח לא יכולים להתחיל לעבוד באופן מיידי, לכן חשוב להמשיך לקחת אותם גם אם נראה שיש השפעה בהתחלה.

ליתיום עלול לקחת שבוע או יותר כדי להתחיל לעבוד.

נוגדות פרכוסים כגון valproate ואת olanzapine פסיכוטיות ו aripiprazole יפעלו במהירות רבה יותר לשלוט אפיזודה מאנית.

עד מייצב מצב רוח נכנס לתוקף, תרופות אחרות כגון תרופות אנטי פסיכוטיות או תרופות הרגעה בתחילה משמשים כדי לעזור לשלוט אפיזודה של מאניה.

באופן כללי, אנשים עם הפרעה דו קוטבית להמשיך את הטיפול עם מייצבי מצב רוח לפרקי זמן (בדרך כלל לפחות שנתיים) כדי לסייע במניעת אפיזודות של בריאות לקויה.

תרופות אחרים ניתן להוסיף בעת הצורך, בדרך כלל לתקופות קצרות, לטיפול פרקים של מאניה או דיכאון כי לפרוץ למרות מייצב מצב רוח.

יש אנשים עם הפרעה דו-קוטבי לעשות טובים יותר עם שילוב של מייצבי מצב רוח כדי לסייע במניעת אפיזודות של מצב רוח גבוהה ונמוכה. לדוגמה, ליתיום או valproate ניתן להשתמש יחד עם תרופה אנטי פסיכוטית.

ליתיום

ליתיום הוא מרכיב טבעי כי הוא נצרך בכמויות קטנות בתזונה.

הוא משמש במינונים הטיפוליים כתרופה לטיפול פרקים של רוח גבוהה (מאניה), והוא גם יעיל במניעת אפיזודות של מצבי רוח גבוה ונמוך פעם מישהו טוב.

זוהי תרופה יעילה, על halving הממוצע את הסיכון להפוך ברע.

כמו כל התרופות בכיתה זו, היא אינה מבטיחה כי אפיזודה של בריאות לקויה לא תתרחש, אבל זה מפחית את התדירות ואת העוצמה של אפיזודה מאנית.

ליתיום הוא לא טוב כמו אנשים עם הפרעה דו-קוטבית "רכיבה מהירה".

ליתיום זמין כשני מלחים:

אלה אינם שווי ערך זה לזה, וזה חשוב כי תמיד אתה לוקח את אותו המותג של ליתיום.

ישנם נושאים אחרים כדי להיות מודע כאשר לוקחים ליתיום, כולל:

 • הצורך בדיקות דם סדירות כדי לעקוב אחר רמת ליתיום בדם שלך
 • את החשיבות של שמירה על צריכת נוזלים מספקת והימנעות שינויים בתזונה שפתאום להגדיל או להפחית את צריכת המלח שלך
 • את הבעיות האפשריות של שימוש בתרופות מסוימות אחרות בעת ובעונה אחת.

נוגדות פרכוסים

valproate

פרכוסים הנפוץ ביותר הוא valproate, או כפי valproate למחצה נתרן (Depakote) או valproate נתרן (למשל Epilim, Epival CR, Episenta, Orlept ). זה עובד כנראה וכן ליתיום, אם כי עשוי למנוע מאניה מעט יותר אפיזודות דיכאון. עדיף בהפרעת רכיבה מהירה.

בעוד שני הצורות הם מייצבי מצב רוח יעילים מאוד, המותגים היחידים הרישיון בפועל להפרעה דו קוטבית הם Depakote ו Episenta. כל עלוני הסברה החולה ייתכן שניתן עם Epilim או מותגים אחרים של valproate נתרן אינם מזכירים הפרעה דו קוטבית. קראו עוד על שימוש לא מורשה של תרופות הפרעה דו קוטבית כאן.

קרבמזפין

קרבמזפין (למשל Carbagen SR, טגרטול, מפגר טגרטול ) היה הפרכוסים הראשונים שמתגלים כמייצב מצב רוח יעיל, כמו גם טיפול באפילפסיה.

זה נוטה לגרום יותר תופעות לוואי מאשר valproate והוא פחות יעיל מאשר ליתיום. זה בדרך כלל רק בשימוש אנשים שהיו מגיבים ליתיום, אולם הוא עשוי להיות טוב עבור מחלה דו קוטבית רכיבה מהירה.

אנשים רבים מגלים כי קרבמזפין גורמת לתופעות לוואי לא רצוי, וזה גם יכול ליצור אינטראקציה עם תרופות אחרות. Oxcarbazepine (Trileptal) קשור קרבמזפין, אבל יש פחות פוטנציאל להשפיע תרופות אחרות ולכן יכול לפעמים לשמש במקום.

פרכוסים ללא רישיון אחר

מייצבי מצב רוח. תרופות נוגדות פרכוסים.
מייצבי מצב רוח. תרופות נוגדות פרכוסים.

מספר הפרכוסים כיום בשימוש, כמו ייצוב מצב רוח בהפרעה דו קוטבית. תרופות אלה, בלי רישיון, בשלב זה לשימוש זה.

 • Lamotrigine (Lamictal) הוכח כיעיל בטיפול פרקים של מצב רוח ירוד בהפרעה דו קוטבית במניעת אפיזודות עתידיות של מצב רוח ירוד. זה לא כרגע הוכח כיעיל במניעת אפיזודה מאנית. החיסרון שלה הוא כי מנה צריכה להיות מוגברת לאט על פני מספר שבועות כדי למנוע בעיה העור רצינית שתתרחש, אבל זה בדרך כלל לא בעיה.
 • Gabapentin (Neurontin) הוא בשימוש נרחב באירופה, אבל הרבה פחות מכך אירופה. מחקרים אחרונים מצביעים זה לא יעיל בהפרעה דו קוטבית ולכן אינה מומלצת יותר. זה עשוי לעזור להפחית תסמיני חרדה.
 • Tiagabine (Gabitril) ו vigabatrin (Sabril) הם גם נחקרים בהפרעה דו קוטבית. בנוסף תרופות חדשות נמצאות בפיתוח.

תרופות אנטי פסיכוטיות

תרופות אנטי פסיכוטיות משמשות לטווח הקצר לשלוט אפיזודה מאונייה. עם זאת, חלק מן אנטי-פסיכוטיות אטיפיות החדשות גם הוכח כיעילות במניעת עליות ומורדות כאשר נלקחו לטווח הארוך.

בעיה אחת עם קבוצה זו של תרופות היא הפוטנציאל שלהם לגרום לעלייה במשקל, כמו גם צמיחה ברמת הסוכר (גלוקוז) ושומנים (ליפידים כגון כולסטרול) בדם. כמו זה עלול להגביר את הסיכון לבעיות סוכרת או לב, בדיקות דם סדירות נדרשות כדי לבדוק בעיות פוטנציאליות.

aripiprazole

Aripiprazole (Abilify) הינה בעלת רישיון לשמש כמייצב מצב רוח למניעת מצב המאניה אצל אנשים אשר מגיב אפיזודה מאנית הראשונית הטיפול בתרופה זו. הוכח כדי למנוע אפיזודה מאנית ומעורבים.

olanzapine

Olanzapine (Zyprexa) הינה בעלת רישיון לשמש כמייצב מצב רוח למניעת מצב המאניה אצל אנשים אשר מגיב אפיזודה מאנית הראשונית טיפול עם olanzapine. זה מונע אפיזודה מאונייה ומעורבת יותר אפיזודות דיכאון.

זה מאוד נפוץ גורם להשמנה.

quetiapine

Quetiapine (Seroquel) מורשה לטיפול אפיזודה מאנית דיכאון. כמו כן הוא מורשה לשימוש כמייצב מצב רוח בקרב אנשים מאונייה, מעורבב או אפיזודות דיכאון הגיבו לראשונה טיפול עם quetiapine.