Berth

סרטן לוע האף

לוע האף הוא החלל בתוך הגולגולת שנמצאה מעל החך (הגג של הפה) ומאחורי האף. זה מתקשר בחזית עם האוויר בחוץ, דרך הנחיריים, בחלק האחורי עם חלל הפה והגרון (oropharynx).

מהו סרטן של לוע האף?

סרטן לוע האף הוא נדיר באירופה, והיווה פחות מ 0.25 אחוזים מכלל מקרי הסרטן.

זה מתרחש כאשר תאים נורמליים המרפדים שינוי בתחום זה לתוך תאים סרטניים ממאירים. הסוג של סרטן, או קרצינומה, מסווג בהתאם לסוג של תא שעובר השינוי הממאיר. מסוגי סרטן אלו, 90 אחוזים הם מהסוג של תאי הקשקש. סוגים אחרים נקראים אדנוקרצינומה, קרצינומה פיברוזיס פוליפ ולימפומה.

מה גורם לסרטן של לוע האף?

בעוד הסרטן של לוע האף הוא נדיר באירופה הוא מפשוטי העם הרבה בדרום סין שבו יש לעם רגישות גנטית של המחלה. גם אם האנשים האלה להגר למדינות אחרות הוא מבצע זה סיכון גבוה יותר איתם, העביר אותו הלאה לילדיהם אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה מאשר האוכלוסייה הלא-הסינית המקומית. גורם נוסף שנחשב חשוב בחולים אלה סיניים היא הצריכה התזונתית הגבוהה שלהם של דגים מלוחים.

גורם סיכון שלישי הוא זיהום קודם עם נגיף אפשטיין-באר, המהווה את הנגיף אחראי קדחת בלוטות.

חולים עם סרטן של לוע האף להראות רמות גבוהות של נוגדנים לנגיף זה בדם שלהם, דבר המצביע זיהום הקודם. עם זאת, התפקיד המדויק של וירוס זה בגרימת המחלה הזאת עדיין לא ברור.

מהם התסמינים של סרטן לוע האף?

למרבה הצער, למרות לוע האף להיות שטח קטן מרותק בחלק האחורי של מעברי האף, מטופלים לעתים קרובות יש מחלה מתקדמת לפי הזמן שהם מאובחנים. התסמינים גם הם די שאינם ספציפיים, ולעתים קרובות הם הניחו למחלות קלות כגון 'קר'. התסמינים השכיחים ביותר הם:

  • אף חסום
  • חירשות (במיוחד באוזן אחת בלבד)
  • גוש בצוואר (סימן התפשטות הסרטן לבלוטות בצוואר).

אחרים פחות תסמינים שכיחים הם:

  • כאב ראש
  • בעיות בבליעה
  • ראיה כפולה
  • דימום מהאף.

קבוצת גיל השיא המושפעת בחולים סיניים היא בשנתי ה -30 ואילו לבנים הוא נוטה להתרחש בשנתי ה -50. הזכרים בסיכוי גבוה פי שניים כמו נקבות כדי לקבל את המחלה הזאת.

איך הוא הסרטן של לוע האף מאובחן?

ברגע שאדם מציג עם אחד או יותר מהתסמינים הנ"ל, במיוחד אם הם ממוצא סיני, שם צריך להיות רמה גבוהה של חשד שהם אולי סרטן לוע האף וכן הפניה דחופה לטיפול אוזן-גרון (א.א. מומחה) צריך להיות מסודר.

המומחה אף אוזן גרון לאחר מכן לבצע בדיקה של לוע האף. באופן מסורתי זו בוצעה על ידי הסתכלות דרך הפה עם מראה קטנה בזווית כלפי מעלה לכיוון לוע האף. עם זאת, התקדמות טכנולוגית אומרת כי כיום הדרך הטובה ביותר לבחון את לוע האף היא עם טלסקופ גמיש או קשיח קטן, אשר מועבר דרך האף החולה אל לוע האף בחלק האחורי. ניתן לעשות זאת במרפאת עם המטופל יושב על כיסא.

ההופעות בחלק האחורי של האף לפעמים יכול להיות מטעה לעתים קרובות הגידול גדל מתחת לבטנה השטח של לוע האף ולכן יכול להיות קשה לראות.

בדיקות מיוחדות נוספות תכלול טומוגרפיה ממוחשבת (CT) סריקה כדי להעריך את היקף המחלה.

המומחה ייצור גם לארגן בדיקת שמיעה אם חירשות היא סימפטום.

בנוסף המומחה ירצה לארגן ביופסיה (דגימת רקמה) של לוע האף כדי לקבל קצת רקמות לשלוח למעבדת פתולוגיה. הנה הפתולוג יבחן את הרקמה בפירוט מיקרוסקופי כדי לאשר אם יש תאים סרטניים נוכחיים או לא.

איך הוא הסרטן של לוע האף מטופל?

סרטן לוע האף. מהו סרטן של לוע האף?
סרטן לוע האף. מהו סרטן של לוע האף?

By רחוק את הטיפול הטוב ביותר עבור סרטן לוע האף הוא רדיותרפיה (טיפול רנטגן). גידולים אלה רגישים מאוד רנטגן ולהגיב בדרך כלל טוב מאוד לטיפול. עוד גידולים מתקדמים עשויים לדרוש תוספת של תרופות אנטי-סרטניות ( כימותרפיה ) לפני תחילת ההקרנות.

יש ניתוח תפקיד מוגבל מאוד בטיפול בשל אופיו הנגיש של לוע האף.

מהי התחזית?

התחזית עבור חולים עם סרטן של לוע האף תלוי במידה רבה על היקף המחלה בעת האבחנה.

אנשים עם גידולים בשלב מוקדם (stage1), 70 עד 80 אחוזים הם עדיין בחיים חמש שנים לאחר הטיפול. עם בשלבים מתקדמים יותר של המחלה שיעור הישרדות של חמש שנים נופל ואלה עם גידולים מתקדמים ביותר (שלב 4) יש רק סיכוי 0 עד 20 אחוזים לשרוד חמש שנים.