Berth

ממוגרפיה

מהי ממוגרפיה?

ממוגרפיה היא בעצם רנטגן של השד.

Mamma בלטיני השד ממוגרפיה היא סוג של השד רנטגן המשתמש רק כמות מוגבלת של קרינה. זה יכול לזהות סרטן השד בשלביו המוקדמים.

מהם היתרונות של ממוגרפיה?

בגלל ממוגרפיה יכול לזהות סרטן השד בשלביו המוקדמים, הסרטן המזוהה בדרך זו הוא קטן יותר ולכן סיכוי גבוה יותר להיות בלתי פולשני מאשר הסרטן זוהה על ידי נשים באמצעות בחינה עצמית. הם גם פחות סיכוי התפשטו אל בלוטות לימפה בבית השחי מאשר סרטן שמציגים עם הסימפטומים.

מי ניתן ממוגרפיה?

פעם אישה מגיעה לגיל 50, הוא הוזמן לקחת חלק בתכנית הקרנת שד. באזור אירופה, זה אומר שיש ממוגרפיה אחת לשלוש שנים עד גיל 70. מאחר שהתכנית לניטור סרטן השד היא אחד מתגלגל אשר מזמינה נשים ממנהגי GP באזור שלך בתורו, לא כל אישה תקבל הזמנה בהקדם הוא 50. עם זאת, היא תמיד תקבל ההזמנה הראשונה שלה לפני יום הולדתה ה -53.

מטרת ההקרנה על ידי ממוגרפיה היא לאסוף את הסרטן בזמן שהוא עדיין קטן לפני זה יש סיכוי להתפשט.

אם אתם בגילאי 70 ומעלה, יש לך את הזכות להיות מוקרן כל שלוש שנים אם אתה שואל. כל מה שאתה צריך לעשות זה להתקשר או לכתוב ליחידה לניטור סרטן השד המקומית כדי לקבוע פגישה או ביקור ואן ההקרנה כאשר הוא inyour באזור.

ישנן סיבות שונות מדוע נשים אינן הוקרנו בדרך כלל מתחת לגיל 50:

  • סרטן השד הוא פחות נפוץ בקרב נשים צעירות.
  • ממוגרפיה היא פחות סבירה לגילוי סרטן השד בקרב נשים צעירות כי רקמת השד היא צפופה, מה שעלול להפוך סרטן השד הרבה יותר קשה לזהות.
  • אין ראיות כי הקרנת שד מתחת לגיל 50 היא העלות אפקטיבית.

עם זאת, נשים צעירות הנמצאות בסיכון מאוד גבוה לפתח סרטן השד בגלל ההיסטוריה המשפחתית שלהם או בגלל שהם היו ביופסיה אשר הוכיחה פגם מסוים, הם לעתים קרובות הציעו הקרנה בשלב מוקדם יותר בחייהם. זה בדרך כלל על ידי ממוגרפיה והיא נעשית יותר בקביעות מאשר נשים מבוגרות. ישנם מחקרים המבוצעים על ידו כיום לגבי יעילותו של סוגים אחרים של סריקות כגון הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) בנשים בסיכון גבוה צעירות.

מה אני צריך לדעת לפני הבדיקה?

ביום מהחולים הבדיקה לא צריכים להשתמש באבקת טלק או שמנת מסביב לאזור של השד או בית השחי.

מה קורה בזמן הבדיקה?

החולה יתבקש להתפשט עד המותניים ולעמוד מול מכונת רנטגן. רדיוגרף ואז יציב כל שד בתורו בין שני לוחות פרספקס כך הוא נדחס ושטח. דופק קצר של קרן ה- X מכן נעשה שימוש כדי לקחת תמונות של כל שד. בדרך כלל שתי תמונות לכל שד נלקחות על הביקור הראשון ואחד או שתיים על כל ביקור בעתיד.

כמה נשים למצוא את החוויה נוחה וכמה אומר שזה כואב, אך עבור הרוב אין יותר נוחות קלה. בכל מקרה, זה נגמר מהר מאוד.

מה קורה לאחר הבדיקה?

ממוגרפיה. מה הם היתרונות של ממוגרפיה?
ממוגרפיה. מהם היתרונות של ממוגרפיה?

סרט רנטגן ייבחן והמטופל יסופר את התוצאות על ידי למרכז המיון שלהם תוך כ -10 ימים. מיעוט של נשים יתבקש לחזור על ממוגרפיה שני אם משום משהו הוכיח עד הדורש חקירה נוספת, או כי יש בעיה טכנית עם X-ray הראשון. יש לזכור שלהיות נזכר לא אומר לחולה יש סרטן השד.

כל 10,000 נשים שיש להן ממוגרפיה, 500 כזכור להערכה, 80 יצטרכו לעבור ניתוח ו -60 לוקים בסרטן. משמעות הדבר היא כי רק מעל 1in 10 מהנשים אשר נזכרו לאחר ממוגרפיה הראשונה לחקירה נוספת יש סרטן.

עד כמה מדויק הוא ממוגרפיה?

יש סריקת ממוגרפיה רגישות גבוהה, ואם גידול שוהה אישה מעל גיל 50, זה מאוד נדיר עבור גידול שלא להיות מזוהה על ידי ממוגרפיה.

האם ממוגרפיה בטוח?

ציוד הקרנה מודרני פולט מינון נמוך מאוד של קרינת הסיכוי ממוגרפיה יגרום סרטן לפתח לכן קטן מאוד. היתרונות מבחינת מספר מקרי הסרטן זוהה עולים בהרבה על הסיכונים הקטנים של ממוגרפיה.

למרות שיש הרבה פרסום שלילי מאוד על הקרנה, מחקרים חוזרים הראו כי מספר מקרי המוות מסרטן השד בקבוצת הגיל 50 עד 64 מופחתים בשיעור 40 אחוזים מי להשתתף להקרנת שד.

האם ממוגרפיה להראות האם הגידול הוא שפיר או ממאיר?

ממוגרפיה היא דרך טובה לזהות חריגויות בשד אבל הם לא תמיד להראות אם ליקויים אלה הם שפירים (לא סרטניים) או ממאירים (סרטניים). בדיקות נוספות הן לפעמים יש צורך.

מה לחקירה נוספת ייתכן שיהיה צורך?

אם חולה הוא נזכר, אז כמו גם ממוגרפיה נוספת היא עשויה לדרוש בדיקת אולטרסאונד או ציטולוגית שאיפת מחט דקה (FNAC).

אולטראסאונד, אשר מוכרת לנשים רבות משום שהוא משמש להסתכל תינוקות במהלך ההריון, יכול לשמש גם בשד לדעת אם הגוש הוא נוזל או מוצק. אם צל נורמלי נתפס על ממוגרפיה, אולטרסאונד היא דרך מדויקת לשפוט אם כל מצב חריג הוא שפיר ישר קדימה או אם זה סיכוי גבוה יותר להיות רציני.

החדרת מחט לתוך הגוש יראה אם ​​הוא מלא נוזל (ציסטה) או מוצק. המחט יכול לאפשר מדגם של תאים להיות נלקחת לבדיקה מתחת למיקרוסקופ זוהי שיטה מדויקת מאוד לגלות אם הגוש שפיר או ממאיר.

בגלל חריגות כל בשד יכולות להיות כל כך קטנות שזה לא מוחשי, כלומר הרופא לא יכול להרגיש את זה (לא מוחשי), ישנן טכניקות לאפשר דגימות של נגעים כאלה שיש להסירו או באמצעות מכונת ממוגרפיה או באולטרה-סאונד להחדרת מחט לאזור של נורמליות.

אם יש אי תקינות על ממוגרפיה אבל אין שום נפיחות להרגיש, ולאחר מכן באמצעות המכשיר או רנטגן או אולטרסאונד אפשר להנחות את המחט לאזור של נורמליות להשיג מספיק תאים או רקמות להשיג מובהק אבחון.

לפעמים נגעים לא מוחשיים אלה צורך להסירו. זו מושגת על ידי הצבת חוט מכור באמצעות צילומי רנטגן או אולטרסאונד כדי להנחות את החוט לתוך הרקמה. המנתח עוקב אחר החוט עד הסוף מסיר את האזור הנורמלי.