Berth

אורטיקריה שמש

מהי אורטיקריה סולרית?

אורטיקריה שמש (SU) היא תגובה חריגה לאור השמש או לאור מלאכותי.

אורטיקריה שמש. תרופות המדכאות את המערכת החיסונית.
אורטיקריה שמש. תרופות המדכאות את המערכת החיסונית.

כאשר נחשפו לאור, תאי העור של מישהו עם אורטיקריה סולרית משחררים כימיקלים חזקים (כולל היסטמין), גורמים לכלי הדם שלהם לפתוח נוזל לאסוף בתוך העור. עורם מרגיש מגרד יש כתמים אדומים, אשר עשוי להיות נפוחים. אלה אולי נראה כמו סריטות או פריחה סרפד, והוא יכול להימשך עד שעה להופיע לאחר חשיפה לאור, ואז יורדים מהר ויישוב בתוך תקופה דומה. אין שינוי בלתי הפיך לעור.

האם שמש אורטיקריה רציני?

אם שטח גדול מספיק של הגוף מושפע, אובדן הנוזלים לתוך העור עלול לגרום אור-מוחות, חיוורון ובחילות. חשוב אם יש לך תלונה זו כדי להימנע לפתח במצב של הלם על ידי הגבלת האזורים הנגועים.

מי סובל אורטיקריה סולרית?

אורטיקריה שמש יכולה להשפיע משני המינים עלולים להתרחש בכל עת של חיים.

מדוע זה קורה?

למרות זאת, לא ברור עדיין, נראה כי כימיקל נוצר בגוף שמגיב להדליק, ייצור תגובה אלרגית אשר מראה כמו סרפדת. הטריגר הראשוני למצב זה אינו ידוע.

הוא גורם לא מצא?

אורטיקריה שמש המתפתחת לעיתים מטופלים הנוטלים תרופה (אספירין ומורפיום דמוי תרופות) או נחשפים חומר כימי מסוים. על ידי הימנעות ממגע עם סוכנים אלה, המצב עלול לפתור.

איך אתה יודע אם יש לך אורטיקריה סולרית?

בדרך כלל, רופא מאבחן את מצבו, לעתים קרובות באמצעות phototesting (שם מכשיר בוחן את ההשפעות של אור על העור) ובדיקות דם כדי לאשר את האבחנה.

מינונים שונים של אורכי גל אולטרה סגולים ונראה לעין הם זרחו (בדרך כלל על העור של הגב) כדי למדוד את הרגישות של אדם על כל חלק של ספקטרום האור, עם התגובה בהשוואה לזו שנצפתה באנשים רגילים.

האם יש משהו שאפשר לעשות כדי למנוע ולטפל התפרצות?

  • הימנע השמש כאשר הדבר אפשרי, במיוחד בין השעות 11:00 ועד 3 אחה"צ.
  • השתמש בגדי מגן ', כגון כובע רחב שוליים, חולצת כותנה עם שרוולים ארוכים, ומכנסיים.
  • החל הגנה גבוהה, חסמי שמש ספקטרום רחב לעתים קרובות.
  • טבליות היסטמין יכול לעזור כדי לבטל או חלקית לגרום מחילת התנאי ב -60 אחוזים של נושאים.
  • פוטותרפיה או פוטותרפיה desensitisation יכול לשמש כדי להקשיח את העור באופן מלאכותי של אלה מושפעות ממצבו. חולים מטופלים בדרך כלל שלוש עד חמש פעמים בשבוע, קבלת סך של 15 חשיפות. התוצאה היא עור עיבוי פיגמנטציה, אשר יכול לשפר את הסובלנות של מטופל לאור.
  • לפעמים, צורות מיוחדות של טיפול נדרשים.
    • לפלזמפרזיס - טכניקה שבה חלק בפלזמת הדם של מטופל המוסר במכשירי-קשר תאי הדם האדומים מוחזר אז אל המחזור של המטופל. זה מסיר גורם מחזורי מהדם שעשוי להיות מעורב בגרימת אורטיקריה, והוא במופגן נוכח חלק קטן מהחולים. הטכניקה עדיין נבדקת, והוא לא תמיד יעיל.
    • תרופות המדכאות את המערכת החיסונית - כגון prednisolone ו ציקלוספורין עשויות להיות יעילות אך בשל תופעות לוואי הפוטנציאל שלהם, השימוש בם מוגבל העם המושפע בצורה החמורה ביותר.

האם זה מדבק או תורשתי?

אין כל עדות כי מצב זה יכול להיות מועבר מאדם אחד למשנהו, ולא שזה תורשתי.

האם אני יכול לנסוע לחו"ל אם יש לי את המצב הזה?

כן, אבל כדי להיות בטוח לקבל ייעוץ רפואי ראשונה.

האם המצב הזה אי פעם ייעלם מעצמו?

לא ברוב המכריע של החולים, אבל יש מתועד היטב במקרים בהם יש פינה לחלוטין ללא טיפול.