Berth

סרטן הוושט

מהו סרטן של הוושט?

סרטן הוושט או הוושט מתפתח כתוצאה של שינויי תא רירית הוושט.

ישנם שני סוגים עיקריים של סרטן הוושט: קרצינומה קשקשית, אשר שכיחה יותר בקצה העליון של הוושט, אדנוקרצינומה, אשר שכיחה יותר בקצה התחתון, במיוחד סביב נקודת המפגש בין הוושט והקיבה.

חלה העלייה האחרונה בשיעור של גידולים הנובעים קרוב לצומת של הקיבה הוושט, אך הסיבות לכך אינן ידועות עדיין.

בשנת מצב הנקרא ושט בארט, רירית הוושט הופך יותר כמו רירית הקיבה. חולים עם מחלת בארט נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן של הוושט עשויים להפיק תועלת מעקב ופיקוח שוטף על ידי רופא.

מה גורם לסרטן הוושט?

הסברה היא כי עישון ואלכוהול, בין היתר, יכול לתרום לסרטן הוושט. (יש כמה עדויות לכך רוחות הם הסוג המסוכן ביותר של אלכוהול לשתות בקשר עם סוג מסוים של הסרטן.) זה יכול להסביר את השונות האזוריות המסומנות בתוך אירופה. לדוגמה, סרטן של הוושט הוא פי שניים בקרב סקוטלנד המזרחי כפי שהוא בדרום אנגליה.

יש גם שיעור גבוה במיוחד בנורמנדי בצרפת אשר הואשם על שתיית קלבדוס, ברנדי תפוחים. זה גם פי 10 יותר נפוץ בדרום סין מאשר באירופה. הבדלים אלה הם כנראה קשורים לתזונה כאנשים בדרום סין אוכלים הרבה דגים מעושנים בכבדות מלוחות.

באזור אירופה, מחסור בברזל היה אמור להיות גורם שכיח של סרטן בתוך בית הבליעה העליונה, במיוחד אצל נשים. אבל עם תזונה טובה יותר וטיפול רפואי טוב יותר במהלך ההריון, הבעיה כעת מוגר כמעט.

המחלה היא שלוש פעמים שכיחות יותר אצל גברים מאשר אצל נשים היא שכיח יותר בקרב אנשים מעל גיל 60.

מהם התסמינים של סרטן הוושט?

הסימפטום הראשון של המחלה הוא כמעט תמיד קושי בבליעה. יש תחושת מזון כי הוא להיתקע, לעתים קרובות מאחורי החלק התחתון של עצם החזה. בהתחלת הבעיה היא רק עם אוכל מוצק אך מאוחר יותר אפילו חצי מוצקים ונוזלים יכולים לגרום לבעיות.

כאב הרגיש בין השכמות יכול גם להיות בעייתי. תחושות אלו לעתים מופעלות על ידי אכילה.

עוד סימפטום אופייני הוא גירת מזון ללא שינוי כמה דקות לאחר מתקשה לבלוע את האוכל. החולה לעתים קרובות מנסה להתמודד עם הבעיות הללו על ידי אכילה פחות והימנעות מזון מוצק. זה גורם לירידה במשקל ו עייפות.

בהמשך, צרבת, הקאות והקאות דם עלולות להפוך את הסימפטומים הדומיננטיים. התסמינים המוקדמים הם יחסית קלים נוטים מתגנבים חולים. משמעות הדבר היא לעתים קרובות מספר חודשים לפני שהם להתייעץ הרופאים שלהם.

איך הוא הסרטן של הוושט מאובחן?

זה יכול להיות מאובחן באמצעות צילומי רנטגן באמצעות צבע מיוחד. לפני הסרט עצמו רנטגן היא נלקחה, המטופל יתבקש לבלוע מבחנה של נוזל לבנבן בשם בריום. צילומי רנטגן נלקחים כמו בריום נוסע במורד הוושט ולתוך הבטן.

הנוהל הוא מכאיב לחלוטין ומספק מידע רב ערך על הגודל של כל נוכחים נורמלים. זה אינו מספק אבחנה מוצקה כי כל צמצום סדיר של בית הבליעה הייתי מציע בחום ייתכנו סרטן נוכחי.

האבחנה הסופית נעשית באמצעות חזון ישיר באמצעות מצלמה המחוברת צינורית גמישה (אנדוסקופ), מה שהופך אותו ניתן לקחת דגימת רקמה ( ביופסיה ). האנדוסקופיה (לפעמים נקראת גסטרוסקופיה ) מתבצעת בזמן שהמטופל נמצא תחת הרדמה.

צינור ארוך וגמיש, על העובי של עט נובע, הוא עבר דרך הפה, על גב הלשון לתוך הוושט והקיבה. הצינור הוא מחובר למצלמה שדרכו הרופא יכול לבדוק את רירית הוושט ולהעריך אם זה נורמלי.

מדגם יילקח מכל אזורים חריגים או חשודים. לאחר עיבוד, דגימות אלה תיבחנה על ידי פתולוג שיחליט אם יש או אין הם תאים סרטניים נוכחיים. בדרך כלל זה לוקח 7 עד 10 ימים לאחר הבדיקה לפני הדו"ח של הפתולוג מוכן.

בדיקת CT מבוצעת לעתים קרובות כדי להעריך האם או לא המחלה התפשטה באופן מקומי או אל הכבד. זוהי חקירה חשובה במיוחד אם ניתוח נשקל.

איך הוא סרטן של הוושט מטופל?

הטיפול עשוי להיות מורכב של ניתוח, הקרנות, כימותרפיה או שילוב של אלה.

הסיכוי הטוב ביותר של תרופה הוא בניתוח. חולים אשר נמצאים במצב כללי טוב שיש להם גידולים קטנים יש יותר סיכוי 25 אחוז של תרופה עם ניתוח.

בחולים בכושר עם מחלה מתקדמת יותר, שילוב של כימותרפיה והקרנות ניתן להשתמש - זה יכול לייצר שיעורי ריפוי של כ -20 אחוזים. השילוב משמש לעיתים לכיווץ גידולים כדי לבצע ניתוחים שלאחר מכן קל יותר ויעיל יותר.

למרבה הצער רוב המטופלים אינם מתאימים לטיפול נמרץ מסוג זה. בטיפול בעניינם יהיה מכוון פשוט להקלה על הסימפטומים.

פעולה זו עשויה לעתים להיעשות בקלות ביותר באמצעות סטנט. סטנט הוא פשוט מעין צינור המוחדר בתוך בית הבליעה לעזור להשאיר אותו פתוח ולאפשר מעבר של נוזלים ומזון. ישנם סוגים שונים זמינים, החל צינורית פלסטיק פשוטה למכשיר עשוי רשת מתכת שמתרחבת פעם אחת זה כבר לשים במקום.

סרטן הוושט. מהו סרטן של הוושט?
סרטן הוושט. מהו סרטן של הוושט?

סטנטים ניתן לשים במקום כהליך פשוט באותו הזמן כמו אנדוסקופיה מתבצעת.

רדיותרפיה יכולה לשמש גם כדי לנסות לכווץ את הגידול ולשמור בית הבליעה פתוח למשך זמן ארוך יותר.

מהי הפרוגנוזה?

בסך הכל, התחזית היא ענייה מאוד. שיעור הישרדות של חמש שנים עבור סרטן הוושט הוא פחות מ -10 אחוזים. שיעורי הישרדות גבוהים יותר בחולים צעירים שנמצאים בכושר מספיק לטיפול נמרץ, עם שיעורי ריפוי של 20 אחוזים או יותר.

התייחסות

http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/oesophagus/survival/