Berth

ממותג תרופות גנריות

מדוע תרופות לעשות לפעמים יש יותר משם אחד?

תרופות בדרך כלל יש יותר משם אחד:

 • שם גנרי, המהווה את החומר הפעיל של התרופה
 • שם מותג, המהווה את השם המסחרי היצרן נותן את התרופה.

השם הגנרי הוא השם הרפואי הרשמי של החומר הפעיל של התרופה.

שם המותג נבחר על ידי היצרן, בדרך כלל על בסיס שזה יכול להיות מוכר, מבוטא ונזכר ידי אנשי מקצוע בתחום בריאות של הציבור הרחב. דוגמה לכך היא ויאגרה - זה הוא שם המותג הידוע שנתן פייזר אל sildenafil תרופות גנריות. (שמות מותג מהוונות; שמות גנריים אינם כאלה.)

תהליך השמות

כאשר חברת תרופות מגלה תרופה גנרית חדשה לטיפול או למנוע מצב, כלשונם באמצעות סדרה של ניסויים קליניים על מנת לקבל אישור לשיווק מן התרופות בריאות מוצרים תקינות הסוכנות (MHRA). MHRA הוא גוף ממשלתי אחראי להבטיח כי כל התרופות שמגיעות לשוק באירופה לעמוד בסטנדרטים מתאימים של בטיחות, איכות ויעילות. אם תוצאות הניסוי הקליני להראות שהתרופה החדשה כדי להיות בטוח ויעיל עבור התנאי האמור, MHRA אישרה את התרופה ומעניק לו רישיון.

לאחר הרישיון הוענק על ידי MHRA, חברת התרופות אז יכולה לשווק את התרופה הגנרית תחת שם מותג. לאחר מכן החברה יש זכויות בלעדיות לשיווק התרופה לשימושים המורשים לתקופה מסוימת של זמן, בדרך כלל כ -10 עד 12 שנים. התופעה זו ידועה בשם פטנט, ומאפשרת חברת התרופות כדי להחזיר את הוצאות מחקר ופיתוח של התרופה החדשה, לפני חברות תרופות אחרות מותר לייצר אותו גם כן. חברות תרופות אחרות עשויות להיות מסוגל לייצר ולמכור את התרופה בקצב זול, כי במחקר והפיתוח כבר נעשו.

לאחר פטנט פג, חברות תרופות אחרות אז יש את הזכות לייצר ולשווק את התרופה הגנרית. עם זאת, הם חייבים לשווק אותה גם תחת שם מותג אחר, או תחת השם הגנרי שלה.

לדוגמא, sildenafil (ויאגרה) הוא עדיין תחת פטנט ולכן יכול להיות משווק כרגע רק על ידי פייזר לטיפול באימפוטנציה. לאחר הפטנט יפוג, אנו יכולים לצפות לראות חברות תרופות אחרות אחרות בשיווק גרסות פוטנציאל זולים של sildenafil התרופות גנריות, או תחת שמות מותג שונים, או פשוט כמו sildenafil גנריות.

איבופרופן מצד השניים הוא תרופה הרבה יותר מבוגרת אפשר לקנות כבר תחת שמות מותג שונים, נורופן למשל (שנעשה על ידי רקיט בנקיזר), Brufen (שנעשה על ידי אבוט) ו Anadin אולטרה (שנעשה על ידי Consumer Healthcare 'Wyeth), וזו רק רשימה כמה. כל אלה מכילים איבופרופן כמו התרופה הגנרית. איבופרופן יכול להיות גם קונה פשוט כמו טבליות איבופרופן, מתוצרת יצרנים שונים שמשווקים את זה בלי שם מותג.

איך זה משפיע עלי?

כשרופא כותב מרשם, או צרכן קונה תרופת Over-the-counter, שעלול להיות להן בחירה בין תרופה ממותגת הגרסה הגנרית של התרופה. תרופות גנריות הן לפעמים זולות יותר מאשר תרופות מותג, אבל את החומר הפעיל (המרכיב שמייצר את האפקט הטיפולי של התרופה) הוא זהה בשני.

תרופות מכילות גם מרכיבים לא פעילים, אשר משמשים כדי לגבש את החומר הפעיל לתוך לוח, נוזלי, קרם או תכשיר אחר. מרכיבים לא פעילים אלה נקראים חומרים בלתי פעילים, ויצרנים שונים לא תמיד להשתמש באותו אלה בעת גיבוש המוצר שלהם. זו הסיבה מדוע תרופות המכילות אותו המרכיב פעיל, אבל מיוצרות על ידי יצרנים שונים, עשויות להשתנות במראה. בלתי הפעיל בשימוש עשוי ליצור הבדלים קטנים ביניהם, כגון צבע, או את משך הזמן שלוקח לוח לפזר במעיים להיספג אל זרם הדם, אבל ההבדלים הללו הם לעתים רחוקות משמעותיים, וזו הסיבה גנריות וממותג תרופות הם (עם כמה יוצאים מן הכלל) להחלפה.

תרופות מרשם

כל הרוקחים גבוה ברחוב מחויב על פי חוק כדי לוותר מה שהרופא כתב על המרשם. אם הרופא רשם תרופה לפי שם המותג שלה, הרוקח חייב לוותר המותג הזה. עם זאת, אם תרופה כבר שקבעה השם הגנרי שלה, הרוקח יכול לוותר כל גרסה של הרפואה זמינה להם, כי כל גרסה תהיה אותה ההשפעה טיפולית, בין אם יצרן אחד עושה את לוחות צורה או צבע שונה. כתוצאה מכך לתרופות הרגילות שלך עשויות להשתנות במראה בכל פעם שאתה לחדש המרשם שלך. מרשם גנריות כמו זה הוא אחד הדרכים שבהן HNFA יכול לחסוך כסף שיכול להיות שהוצאה טוב יותר במקום אחר.

ישנם כמה יוצאים מן הכלל. יש קומץ של תרופות כי הרופא חייב לקבוע את שם המותג משום מרכיבים לא פעילים משפיעים על הפעולה של התרופה. אלו כוללים:

 • תאופילין שונה שחרור עבור אסטמה, למשל Nuelin SA, סלו-phyllin, Uniphyllin continus
 • aminophylline שונה שחרור עבור אסטמה, למשל Norphyllin SR, continus Phyllocontin
 • diltiazem שונה שחרור עבור אנגינה, לחץ דם גבוה, למשל Adizem-XL, Slozem, מפגר Tildiem
 • nifedipine שונה שחרור עבור אנגינה, לחץ דם גבוה, למשל מפגר Adalat, Coracten XL
 • ציקלוספורין החיסון, למשל Neoral
 • tacrolimus החיסון, למשל Prograf
 • ליתיום, אשר הוא מייצב מצב רוח עבור מאניה דיפרסיה, למשל Camcolit, Liskonum, Priadel
 • תיקוני פנטניל, למשל Durogesic DTrans
 • קרבמזפין, פניטואין ו valproate נתרן לאפילפסיה.

אם אתה לוקח את כל התרופות הנ"ל חשוב כי אתה תמיד לקחת את המותג אותו, כי מותגים שונים של תרופות אלו עלולים להיות שונים באופן משמעותי באופן שבו הם נספגים. אם מותג שונה מהרגיל היא נלקחה, רמות בדם של החומר הפעיל יכול היה לסטות מחוץ לטווח הטיפולי הנדרש. אם כמות בדם הופכת להיות נמוכה מדי, ההשפעה של התרופה עלולה ללכת לאיבוד; אם הסכום בדם גבוה מדי, ייתכנו סיכוי מוגבר של תופעות לוואי.

הרוקח תמיד יהיה לוודא שאתה מקבל את התרופה הנכונה, אבל אם אתה לוקח כל התרופות הנ"ל הוא חכם גם בשבילך לדעת איזה מותג אתה לוקח בדרך כלל.

אם אתה אי פעם מודאג כי התרופה ניתנה לך שונה למה אתה לוקח בדרך כלל, תמיד לבדוק עם הרוקח, שישמח להסביר אי התאמה.

למרות מרשם גנריות הוא מנגנון חשוב לחיסכון בעלויות עבור HNFA, עליך לזכור שאם יש לך סיבה מיוחדת לרצות גרסה מסוימת של תרופה, למשל, כי אתה מוצא גודל וצורה של הטאבלט קל לבלוע, או כי זה הוא צבע שונה תרופות האחרות שלך ועוצר לך להתבלבל ביניהם, כי הרוקח צריך להיות שמח בדרך כלל תמיד לתת לך גרסה זו.

תרופות Over-the-counter

כאשר אתה קונה תרופות ללא מרשם לטיפול במחל קטין אתה בדרך כלל יכול להיות בטוח כי תרופות גנריות או משלו מותג תהיינה זולות יותר מאשר והשווי למותג שלהם. כל עוד שתי תרופות המכילות בדיוק באותו המרכיבים הפעילים באותו כוח (תמיד לבדוק את האריזה), התרופה המותג עצמו גנרי או יהיה בסופו של דבר יש בדיוק את אותו אפקט כמו ממותגים אחד ובכך יכול לחסוך לכם כסף.

אם יש לך שאלות על קניית תרופות ממותגות או הגנרית Over-the-counter כדאי לשאול את הרוקח עבור ייעוץ.