Berth

אדמדם (אדמת)

מהו אדמדם?

אדמדם (אדמת) היא מחלה הנגרמת על ידי וירוס. מגיפות נוטים להתפרץ כל שלוש עד ארבע שנים, למרות שהמחלה היא פחות לגרום הדבקה לעומת חצבת ו אבעבועות רוח.

בעוד שרוב הילדים יש חצבת בילדותם המוקדמת, הרבה לא מקבלים אדמדם עד שהם לא מעט מבוגרים: 10 עד 20 אחוזים של 20 עד 25 ילדי בני שנים מעולם לא היו לי את המחלה. למעשה, הרבה אנשים יש אדמדמת בצורה כזו קלה כי זה אף פעם לא מאובחן. זה נקרא דלקת תת קלינית.

אדמדם (אדמת). מה הוא אדמדם?
אדמדם (אדמת). מהו אדמדם?

היום, רק מעט מאוד ילדים לקבל אדמדמת, כמו רובם מחוסנים (חיסון MMR).

איך אתה משיג אדמדם?

אדמדמים יש "התפשטות אגל '. כלומר, טיפות מיקרוסקופיות מהנשימה של אדם נגוע מבוצעות באוויר לאדם בריא. הטיפות נושאת את הנגיף להגיע הפה, הגרון והאף, מהמקום שבו הם להתפשט לשאר הגוף.

מהם הסימנים של חצבת גרמנית?

  • חולת מפתחת פריחה. זה בדרך כלל מתחיל סביב האוזניים, ממקום שבו היא מתפשטת בכל רחבי הגוף כתמים ורודים זעירים. הפריחה משתנה כמעט מדי שעה, והם ייעלמו שוב לאחר כשני לשלושה ימים, אין צורך בטיפול.
  • עד שבוע לפני הופעת הפריחה, המטופל יכול לסבול מהצטננות קלה, מורכב שיעול וכאבי גרון ו / או נפיחות בצוואר בבסיס הגולגולת (עקב הגדלה של בלוטות הלימפה).
  • עיניים אדומות דלקת (דלקת הלחמית) יכולות להתרחש במשך כמה ימים.
  • כאבי פרקים יכולים להתרחש, הפוגעים במבוגרים בעיקר, ואת להימשך בערך תוך שבוע.
  • התקופה שבין הזמן של זיהום הפרוץ בפועל של אדמדמת (תקופת הדגירה) היא בדרך כלל ארוכה למדי - בין שני ושלושה שבועות.

כיצד טפל אדמדמים?

אדמדמים אינו דורש כל טיפול מיוחד - למעט אולי מנוחה של כמה ימים במיטה. אבל תצטרך לשקול את העובדה כי המחלה היא מדבקת ויכולה להתפשט בקלות לשאר החברים של משק הבית. קדחת שרירים וכאבים או משותפים ניתן לטפל באופן סימפטומטי עם אקמול (למשל Calpol) ו איבופרופן (כגון נורופן לילדים).

תקופת ההדבקה נמשכת בדרך כלל בין שבוע לפני הפריחה מתחילה שבוע אחרי שהוא נעלם, אבל הוא בשיאו כאשר הפריחה היא בשיאה. בגלל הסיכונים לנשים בהריון הקשורים במחלה (ראה להלן), זה יתרון לנערות לרכוש חסינות לפני גיל ההתבגרות.

ברגע שיש לך את החצבת גרמנית, הגוף שלך יהיה הפך נוגדנים למצב שיספק חסינות לאורך כל החיים שלך. זה מאוד נדיר לקבל יותר מאפיזודה אחת.

מה סיכונים משויכים אדמדמים?

אם אישה בהריון היא זיהום כאדמת קיים סיכון של נזק לעובר. בחלק ממקרים, הסכנות הן כל כך גבוהות כי הפלה מומלץ. למרבה המזל, זה מאוד נדיר היום כמו רוב הנשים הצעירות חוסנו נגד חצבת גרמנית.

המוח דלקת (דלקת קרום המוח) היא סיבוך נדיר מאוד.

הפרעות דימום לעתים נדירות מאוד עלולות להתרחש כתוצאה של זיהום.

מי צריך להתחסן?

כל הבנות צריכות להתחסן נגד חצבת גרמנית כדי למנוע בעיות במהלך הריון סופי. היום, כל הילדים מוצעים חצבת, חזרת ואדמת חיסון (MMR השנייה או Priorix) בשתי מנות: לראשונה לפי 15 חודשים ושוב 3 שנים מאוחר יותר לפני תחילת הלימודים המגינה עליהם מפני אדמת.

אי אפשר לדעת בודאות אם היה לך אדמדם, משום שאנשים רבים אפילו לא שמו לב המחלה. בנות מי הם חוסנו נגד חצבת גרמנית מומלצות לא להתחיל הריון עד שלושה חודשים לאחר החיסון.

אם אתה בכל ספק באשר לשאלה האם או לא הייתה לך את המחלה, בדיקת הנוגדנים בדם תספק את התשובה. במידת הצורך, הרופא שלך יכול לתת לך חיסון.