Berth

אנדומטריוזיס

מהו אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רקמה (רירית הרחם) בדרך כלל רירית הרחם (או הרחם) גדל על איברים שונים מחוץ לרחם.

אם רירית הרחם גדל בתוך שכבת שרירי הרחם זה נקרא אדנומיוזיס, וזה רק סוג אחר של אנדומטריוזיס.

האזורים השכיחים ביותר להיפגע הם:

  • השחלות שבו ציסטות עשויות להופיע; אלה נקראים ציסטות שוקולד משום שהם מכילים חומר חום.
  • האזור שמאחורי הרחם מול הרקטום (מעי גס). שטח זה נקרא פאוץ של דאגלס אנדומטריוזיס כאן לעתים קרובות גורם לכאב עמוק מגע כואב ( dyspareunia ).
  • פחות אתרים נפוצים כוללים את המעי עצמו, שלפוחית ​​שתן ואתרים מחוץ האגן כולל צלקות הטבור או בהפעלתה.

כמו רירית רחם נורמלי, רקמת אנדומטריוזיס עוברת שינויים חודשיים בהתאם למחזור הורמונלי ובדרך כלל גורמת תקופות כואבות (דיסמנוריאה).

טיפול בדרך כלל נדרש אם היא גורמת תסמינים כואבים.

מי נמצא בסיכון של אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הוא מצב מאוד נפוץ המשפיע עד 10 אחוזים של נשים בין 16 ו -50 שנים של גיל, לעתים קרובות מבלי לייצר כל סימפטומים.

רקמת endometriotic נמצאת תחת השפעה הורמונלית אז זה כמעט אף פעם לא ראיתי אצל ילדים או נשים לאחר גיל המעבר. במקרים נדירים ביותר, התנאי הוא בקרב גברים.

מה גורם אנדומטריוזיס?

זה עדיין לא ברור, אבל התיאוריה העיקרית עולה כי במהלך תקופה, אור 'אחורה' דימום נושאת רקמות מהרחם לאזור האגן דרך החצוצרות. זה נקרא וסת מדרדר.

מה אנדומטריוזיס נראה?

נראה כמו גושים קטנים שחרחרים-כחולים על הבטנה החיצונית של השחלות או בכל מקום אחר האגן. במקרים מסוימים זה יכול להוביל להיווצרות של ציסטות מלאות דם שינה, המכונה ציסטות שוקולד.

האם אנדומטריוזיס כואב?

אנדומטריוזיס עלולה לגרום אי נוחות או מתון עד כאב חמור במהלך תקופה (דיסמנוריאה), עם שרבים מהחולים חווים כאב כרוני. קיום יחסי מין יכול להיות כואב, ונשים עם ציסטות שוקולד עשויה להיות תחושה של שובע בחלק התחתון של הבטן שלהם.

האם אנדומטריוזיס להשפיע סיכוייה של אישה להיכנס להריון?

אנדומטריוזיס. מה אנדומטריוזיס?
אנדומטריוזיס. מהו אנדומטריוזיס?

במקרים חמורים, היווצרות של חיבור רקמות סביב אנדומטריוזיס ליד החצוצרות או שחלות עשויות להפחית פוריות.

למרבה המזל, רוב הנשים עם אנדומטריוזיס יש צורה קלה של מחלה והפוריות שלהם אינה פגומה. לאחר בהריון, אנדומטריוזיס של רוב הנשים משתפר תחת השפעת הרמות הגבוהות המתמידות של הורמונים נשיים מיוצרים במהלך הריון.

כיצד אנדומטריוזיס מאובחן?

אף שהרופא עלול לחשוד אנדומטריוזיס ולהתחיל טיפול על בסיס התסמינים לבד, בדרך כלל האבחנה נעשית באמצעות בדיקה ישירה של האגן. זה נפוץ ביותר באמצעות לפרוסקופיה מבוצע על ידי רופא נשים.

אדנומיוזיס, שבו רקמת endometriotic נוצרת בתוך השריר של דופן הרחם, הוא בדרך כלל קשה אם לא בלתי אפשרי לאבחן בלי לבצע כריתת רחם מכיוון שהוא לא יכול לראות.

כיצד אנדומטריוזיס מטופל?

יש מגוון רחב של טיפולים זמינים. הטיפול המומלץ על ידי הגינקולוג שלך יושפע דברים רבים, כולל בגילך, את חומרת הסימפטומים שלך, חומרת אנדומטריוזיס והאם ברצונכם לקבל ילדים בעתיד או לא.

טיפול סימפטומטי אומר לטפל בסימפטומים של המחלה ולא במחלה עצמה. בשנת אנדומטריוזיס, זה אומר הקלה בכאב שיכול ביעילות ביותר להיות מסופק על ידי קבוצה של תרופות הנקראות תרופות סטרואידיות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs).

טיפול רפואי של אנדומטריוזיס שמטרתה לעצור את התנודות ברמות ההורמונים עצמו של האישה במאמץ להסיר את הגירוי לצמיחה של אנדומטריוזיס. טיפולים אלו כוללים progestogens, danazol (למשל Danol), את גלולות למניעת הריון, וקבוצה של תרופות הנקראת gonadorelin אנלוגים.

עולה בקנה אחד עם כל ההכנות הורמונליים, תופעות לוואי הם נפוצים חשוב להיות מודע אלה לפני תחילת כל טיפול. הקפד לשאול את הרופא לגבי תופעות הלוואי האפשריות של כל תרופה שאתה שנקבעת.

למרות הטיפול רפואי הוא בדרך כלל מוצלח בהקלה על סימפטומים, הישנויות עלולות להתרחש לאחר טיפול הפסיק. טיפול כירורגים הוא ואז לעתים קרובות מתאים ויכול לכלול ניתוח חור מנעול (ניתוח לפרוסקופי) להסיר או להרוס אנדומטריוזיס או ניתוח פתוח להסרת ציסטות בשחלות.

כריתת רחם ניתן להציע אם התסמינים העיקריים הם תקופות כבדות וכואב והמשפחה של האישה הושלמה.

לחיות עם אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס הוא מצב שלא ניתן לרפא תמיד למרות התסמינים בדרך כלל ניתן להקל במידה מספקת כדי לאפשר לאישה להמשיך חיים נורמליים. תסמינים ייעלמו בזמן של גיל המעבר.