Berth

בדיקת דם

בדיקות דם יכולות לחשוף מידע בעל ערך על סיבת מחלה והסימפטומים שלה (אבחון) והם גם יקרים ניטור ההשפעות של טיפול.

מהי בדיקת דם?

דגימות דם לבדיקות שניתן לצלם מהוריד או עורק.

בדיקות דם הם כלי אבחון מאוד שימושיים. דם מורכב מכמה סוגים שונים של תאים וחומרים אחרים, כולל מלחים שונים וחלבונים מסוימים.

החלק הנוזלי של הדם נקרא פלזמה. כאשר קרישי דם מחוץ לגוף, תאי הדם בחלק מהחלבונים להיות מוצקים. הנוזל הנותר נקרא בסרום, אשר ניתן להשתמש בהם בבדיקות כימיות בבדיקות כדי לברר כיצד מערכת החיסון נלחם במחלות.

רופאים יכולים לקחת דגימות דם ולגדול האורגניזמים זיהומיות הגורמות מחלה כדי לראות בדיוק מה הם דרך מיקרוסקופ.

כיצד לבצע בדיקת דם שבוצעה?

דגימות דם לבדיקות שניתן לצלם מהוריד (נושא דם אל הלב) או עורק (שלוקח דם מן הלב).

אם רק כמה טיפות של דם נדרשים (לניטור רמת הסוכר בדם בסוכרת, למשל) זה מספיק כדי להפוך שמוק קטן קצה האצבע ולאחר מכן לסחוט את הדם.

רוב בדיקות הדם נלקחות מוריד, נפוץ מסובבי המרפק. ראשית כבל (חוסם עורקים) קשור סביב הזרוע העליונה להפוך את וריד בולט. זה עלול להיות קצת חזק, אבל זה עושה את זה הרבה יותר קל לעשות את המבחן.

בדיקת דם. מה היא בדיקת דם?
בדיקת דם. מהי בדיקת דם?

האתר של הזריקה הוא ניקה ואז עם רוח ואז מחט מוכנס לתוך הווריד. המחט תצורף גם בקבוק בדיקת דם בלחץ נמוך, או מזרק שבו הבוכנה משוכה לאחור כדי ליצור לחץ נמוך. כאשר כמות דם הדרושים חולצה, המחט מוסרת כדור קטן של צמר גפן מוחזק על הפצע. זה צריך להיות לחוץ עבור דקה עד שתי דקות לפני מריחת טיח דבק.

אם הדם נלקח מתוך עורק, זה בדרך כלל מופק פרק היד שבו יש עורק כי הוא מאוד קרוב לעור. זה עשוי להיות מעט לא נוח, כמו בדופן העורק יש עצבי כאב יותר מאשר קיר הווריד.

לאחר לקיחת דם בעורק ייתכן שיהיה צורך להחזיק כדור צמר גפן על המקום שבו נעשתה הזריקה במשך כחמש דקות כדי לעצור דימום.

יש אנשים מאוד רגישים מחטים ואת מראה הדם שלהם ועשויים להרגיש חולשה כאשר דגימת דם נלקחת. תופעה זו אינה חריגה ויכול להיות מופחת על ידי ישיבה או שכיבה תוך המדגם נלקח. אם אתה מרגיש חלש או חושב שאתה יכול להרגיש חולשה, מייד לספר את האדם נוטל דם.

מה הרופאים לבחון בדם?

הדם מכיל שני מרכיבים עיקריים: נוזל זה נקרא פלזמה ותאים. קיימים שלושה סוגים של תאים: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם. כדי לקבל את המידע הדרוש להם מן הדם, רופאים באמת לעשות כמה בדיקות עם דגימת הדם. אלה כוללים מדידות של הרמות של תאי כתם דם. כתם דם הוא סרט של דם להציב בשקופית כדי לאפשר לרופאים להסתכל תאים בודדים תחת מיקרוסקופ. בדיקות אלה מפורטים להלן.

תאי דם אדומים

אחד המבחנים תאי הדם האדומים החשובים ביותר משמש כדי לגלות כמה המוגלובין יש בדם. ההמוגלובין נושא חמצן סביב הגוף שלך. זה נקרא ריכוז או רמת המוגלובין.

עוד מבחן חשוב, נפח corpuscular המרושע או מבחן MCV, מודד את הגודל של תאי הדם האדומים.

אם אדם סובל מאנמיה רמת ההמוגלובין שלהם תמיד תהיה פחות מרגיל. אבל הגודל של תאי הדם האדומים תלוי בסוג של אנמיה יש לך.

בדיקת המטוקריט מודדת את הנפח הכולל כי תאי דם אדומים תופסים בדם. בפועל, זה נעשה על ידי ספינינג מבחנה של דם עד כדוריות דם אדומות - החלק הכבד ביותר של דם - ללכת אל החלק התחתון של הצינור. ואז הנפח שלהם מחושב.

כמעט כל סוגי אנמיה יגרמו המטוקריט נמוך (נפח תאי דם אדום נמוך), כמו גם דימום חמור מאוד. המטוקריט גבוה יכול להתרחש אם אדם הוא מיובש מ לא שותה מספיק נוזלים או משום שהם מאבדים נוזלים כפי שקורה עם שלשול, כוויות ולפעמים ניתוח.

אם את כדוריות הדם האדומות הן חיוורות, זה יכול להיות סימן של אנמיה מחוסר ברזל. אם יש להם צורה מוזרה, ייתכן שהסיבה לכך היא של אנמיה חרמשית או אנמיה ממארת.

הרופאים גם להוסיף כתמים על כתם דם כדי לבדוק את הדם עבור טפילים, למשל במקרה של מחלת השינה או מלריה. הם גם עשויים לבדוק לחיידקים במקרה של הרעלת דם.

תאי דם לבנים (WBC)

הרופא סופר את המספר הכולל של תאי דם לבנים יסתדר כמה סוגים שונים של תאי דם לבנים יש את החולה. זה נקרא ספירת WBC ההפרש.

מספר תאי הדם הלבנים עשוי לעלות וזה יכול להיות בגלל זיהום חיידקי, דימום או כוויה. לעתים רחוקות יותר את סיבת ספירה לבנה עלה נובעת לוקמיה, סרטן או מלריה.

אדם עלול לאבד את תאי דם לבנים כי יש להם בעיות אוטואימוניות - וכאן הנוגדנים שאמורים להילחם במחלות לתקוף את הגוף במקום. סיבות נוספות אובדן תאי דם לבנים כוללות זיהומים נגיפיים. לעתים רחוקות יותר, זה יכול להיות תופעת לוואי של סוגים מסוימים של תרופות.

רופאים לפקוח עין על תאי דם לבנים כדי לחשב כמה מחלה משתנית. באמצעות מעקב אחר ספירת הדם בדרך זו הם יכולים לשנות את הטיפול בחולה לפי צורך.

טסיות

Platelets הם תאים קטנים מאוד בדם כי גוש ביחד באתרים של פגיעה בכלי דם. הם מהווים את הבסיס של קריש הדם כדי שיהווה אם אתה חותך את עצמך.

מספרים נמוכים של טסיות יכולים לגרום לאדם פגיע דימום, לפעמים אפילו בלי התרחשות פגיעה. גורם של ספירת טסיות נמוכה כולל מחלות אוטואימוניות שבו אתה לייצר נוגדנים טסיות משלך, כימותרפיה, לוקמיה, זיהומים נגיפיים ותרופות מסוימות.

מספרים גבוהים של טסיות לגרום לאדם להיות פגיע יותר קרישי דם. רמת טסיות גבוהה נמצאת בתנאים מעורבים במח העצם כגון לוקמיה וסרטן.

מהן בדיקות קרישת דם?

בדיקות נוספות יהיה צורך, אם חולה נמצא שהוא סובל מהפרעה קרישת הדם, כך גם הדם שלהם לא קריש כמו שצריך, או אם הוא נקרש היטב.

כאשר וריד פגום, בדרך כלל קריש דם קטן יהווה מבפנים. קריש זה עשוי טסיות דם וחלבונים מן פלזמת הדם (נקרא גורמי הקרישה).

אדם ידמם יותר מרגיל אם יש להם מספר נמוך של טסיות דם, אם קיים מחסור של גורמי קרישה, או אם הם לא עובדים.

אם ההפרעה דימום נגרמת עקב בעיות עם גורמי קרישה בדיקות יותר יהיה צורך. לפעמים קרישה מועברת במשפחה, אבל זה גם יכול להיות בגלל בעיה בכבד, כמו הכבד גורם לנו לתחושה של גורמי קרישה בדם.

בדיקות קרישה תבוצענה באופן קבוע עבור אנשים על תרופות לדילול דם כמו קומדין. רופאים ישנו את המינון של התרופות הללו בהתאם לתוצאות הבדיקה.