Berth

שחפת

מהי שחפת?

שחפת היא מחלה הנגרמת על ידי זיהום עם שחפת Mycobacterium חיידקים.

במהלך המאה ה -19, עד 25 אחוזים של מקרי מוות באירופה נגרמו על ידי מחלה זו. מניין ההרוגים החל לרדת כמו רמת החיים השתפרו בתחילת המאה ה -20, ומן 1940s, תרופות יעילות פותחו.

עם זאת, כיום יש יותר אנשים בעולם עם TB מאשר היו ב -1950, ו -3 מיליון בני אדם ימות השנה ממחלה זו - בעיקר במדינות פחות מפותחות.

המחלה שכיחה יותר באזורים של העולם שבו עוני, תת תזונה, בריאות כללית ירודה הפרעה חברתית נוכחים.

באזור אירופה, גם את מספר מקרי השחפת עולה שוב. אלכוהוליסטים, אנשים החיים עם HIV, כמה עולים חדשים ועובדי מערכת הבריאות נמצאים בסיכון מוגבר.

המחלה הנפוצה ביותר למצוא במקומות כמו אכסניות לחסרי הבית, בתי הסוהר, והמרכזי לעולים המגיעים מאזורים עם שיעור גבוה של הידבקות ב- HIV או הוראת בריאות לקויה.

מה חלקי הגוף מושפעים שחפת?

בראש ובראשונה, שחפת היא מחלה של הריאות. עם זאת, הזיהום עלול להתפשט דרך הדם מהריאות לכל האיברים בגוף. זה אומר שאתה יכול לפתח שחפת הצדר (הכיסוי של הריאות), בעצמות, בדרכי שתן אברי מין, המעיים ואפילו בעור.

בלוטות הלימפה שורש הריאה על הגרון יכול גם להידבק.

דלקת קרום המוח שהחוף לפעמים נתפסה אצל ילדים נדבקים. צורה זו של המחלה היא מצב של סכנת חיים.

איך אתה לתפוס שחפת?

החיידקים הגורמים למחלה הם נשאפים בצורת טיפות מיקרוסקופיות שמגיעות מאדם עם שחפת. בעת שיעול, דיבור או התעטשות, טיפות קטנות מגורשות לאוויר. הם מתייבשים במהירות, אבל החיידק עצמו יכול להישאר באוויר במשך שעות. עם זאת, חיידקי שחפת נהרגים בעת חשיפה לאור אולטרה סגול, כולל אור שמש.

איך המחלה לפתח בתוך הגוף?

לאחר חיידקי שחפת כבר בשאיפה שהם מגיעים לריאות, בתוך כשישה שבועות, זיהום קטן נראה כי לעיתים רחוקות נותן שום סימפטומים. זה נקרא שלב הדבקה ראשונית.

אחרי זה, חיידקים אז יכול להתפשט דרך הדם. אם יש לך מערכת חיסונית בריאה, ברוב המקרים הזיהום יישאר רדום בלי לעשות שום נזק.

חודשים או אפילו שנים מאוחר יותר, עם זאת, המחלה יכולה להפוך מחדש באיברים שונים אם המערכת החיסונית נחלשת. הריאות הן המקום האהוב על מנת לתקוף את המחלה.

מה הסימפטומים?

סימנים אופייניים של שחפת הם:

 • שיעול כרוני או מתמשך וייצור ליחה. אם המחלה נמצאת בשלב מתקדם הליחה תכיל דם.
 • עייפות.
 • חוסר תיאבון.
 • ירידה במשקל.
 • קדחת.
 • זיעת לילה.
שחפת. מה היא שחפת?
שחפת. מהי שחפת?

שחפת יכולה לחקות צורות רבות של מחלה ותמיד יש לקחת בחשבון אם לא אבחנה מוצקה כבר עשתה.

Mycobacteria הלא שחוף אחרים שנמצאו באדמה ובמים יכול לגרום למחלה בחולים רגישים עם היסטוריה של סיסטיק פיברוזיס, נזק ריאות כרונית, אלכוהוליזם דיכוי חיסוני (דיכוי של המערכת החיסונית על ידי מחלה או סמים). mycobacteria הטיפוסית אלה עלולות להיות מורגשת כמו מיישבים אורגניזמים מבלי לגרום מחלה בהכרח.

מתי עלי ללכת לרופא?

אם יש לך שיעול מתמשך עם ליחה במשך יותר משלושה שבועות, עליך לפנות לרופא שלך.

איך הרופא לקבוע את האבחנה?

הרופא לא יכול תמיד לשמוע מספיק כדי לבצע אבחנה רק על ידי שימוש סטטוסקופ. אם הרופא שלך חושד שמשהו לא בסדר ושזה לא סתם הצטננות, וביכולתך כדי מחלקת אשפוז לחולים במחלות ריאה או מחלקת רנטגן.

בדיקת רנטגן בחזה היא המבחן החשוב ביותר. אם יש שינויים בתוך הריאות, מדגם של ליחה יישלח לבדיקה ותרבות מיקרוסקופיות.

תרבות של חיידקי שחפת תיקח 4 עד 12 שבועות. מסיבה זו, זה לוקח קצת זמן לפני האבחנה מדויקת אפשרית.

מהר שיטות שימוש בטכניקות DNA נמצאים בפיתוח, ואת תגובת העור Mantoux מבחן לפעמים יכול להיות לעזר רב. בבדיקה זו, שחפת, שהוא חומר המופק חיידקים גבשושית, מוזרק לתוך העור. אם העור מראה תגובה חזקה אחרי 72 שעות, זה אומר שיש רגישות יתר לחלבון טוברקולין נקנה על ידי קודם BCG חיסון, או אולי בשל זיהום פעיל.

האם יש מחלות אחרות עם סימפטומים דומים?

ברונכיטיס, דלקת ריאות, ריאות של מעשן סרטן ריאות יכול כל להראות כמעט את אותם סימפטומים כמו שחפת.

אם שחפת חשוד, בדיקות יצטרכו להיעשות כדי לשלול נוכחות של מחלות אחרות אלה. ובדיקת כיח בדרך כלל תכלול בדיקה לסרטן אם צילום רנטגן של החזה מעלה חשד של סוג זה של אבחון.

איפה אני יכול לקבל חיסון נגד שחפת?

באזור אירופה, חיסון BCG (עם חיידקים גבשושיים חיים אך נחלשו) הוא כבר לא נתון שיגרתי לכל ילדים בגיל בית ספר תיכון. השיעור הגבוה ביותר של המחלה להתרחש בקבוצות סיכון מסוימות וזה עכשיו הגיוני יותר למקד BCG חיסון לאנשים הנמצאים בסיכון הגדול ביותר של המחלה. החיסון מומלץ עכשיו:

 • תינוקות מתחת לגיל שנה אחת של החיים בגיל באזורים בהם שכיחות השחפת 40 מקרים לכל 100,000 אנשים ומעלה
 • תינוקות מתחת לגיל שנה אחת בגיל שהוריהם או סביהם נולדו במדינה עם היארעות של TB של 40 מקרים לכל 100,000 אנשים ומעלה
 • ילדים עם גורמי סיכון ל- TB אשר בעבר לא חוסנו
 • עולים חדשים מארצות בהן יש שכיחות גבוהה של שחפת שכבר לא חוסנו
 • קשר של אנשים שאובחנו עם שחפת המשפיעים על הריאות
 • עובדי בריאות, צוות וטרינרים, צוות עובדים בבתי כלא, בתי מגורים, בתי מחסה לחסרי הבית או אכסניות לפליטים
 • אנשים מתוך כוונה לחיות, נסיעות או עבודה במדינות עם שכיחות גבוהה של שחפת במשך יותר מחודש.

חיסון מקטינה באופן משמעותי את הסיכוי של TB ריאתי לאחר וביעילות מונע סוגים של שחפת דם שמקורן כגון שחפת miliary או דלקת קרום המוח שחפת, אשר יכול להיות קשה לאבחן בזמן יכול לגרום נזק הרסני.

איך שחפת מטופלים?

היום, הטיפול כרוך שלושה או ארבעה סוגים שונים של אנטיביוטיקה שניתנה בשילוב מעל שישה עד תשעה חודשים.

תרופות מרובות נחוצות כדי למנוע את הופעתה של התנגדות, אשר תוביל לכישלון טיפול והסיוט של אורגניזמים עמידים לתרופות מרובות.

תרופות יחידות לעולם יש להוסיף משטר טיפול נכשל. תרפיה צריכה להיות מופנית על ידי רופא החזה שייאלצו ידע מומחה של סיבוכים ותופעות לוואי של תרופות TB.

ירידה לפרטים של טיפול הם חיוניים. הגורם העיקרי לכישלון טיפול הוא אי עמיד מה נתפס כתכנית תובענית וממושכת של טיפול.

לאותם מטופלים שאינם מיקרוסקופיה או משטח חיובי הם זיהומיות, ואם אפשר, צריך להימנע ממגע עם אנשים אחרים במשך שבועות.

חולים אינם דורשים אשפוז בבית חולים על מנת להתחיל בטיפול. חולים אחרים עם עומס חיידקים נמוך הם למרוח שלילי אבל תרבות חיוביים על בדיקה. חולים אלה אינם זיהומיות כמו אבל עדיין צריכים טיפול בקווים קונבנציונליים.

Chemoprophylaxis עם רפואה, רווק איזוניאזיד, ניתן לתת ל -6 עד 12 חודשים במטרה למנוע מחלות עתידיות אנשים מראים עדות למחלה, אך יש מבחן עור טוברקולין חיובי חזקה ואין שום עדות חיסון BCG הקודם להסביר את בדיקת עור חיובית.

נשים בהריון עם TB יש להתייחס בדחיפות ככל שהמחלה עלולה להתקדם במהירות עם סיכון גבוה לאם ולתינוק.

האם אפשר להיות עמידים בפני התרופה?

כן, אם התרופה אינה נלקחת כל יום או כפי שנקבע על ידי הרופא.

בחלקים מסוימים של העולם יש בעיות עם עמידות לתרופות ואפילו התנגדות רבה-סמים. זהו מצב חמור מאוד, אשר כבר חוו בקנה מידה גדול במדינות הבלטיות, מדינות רבות באירופה המזרחית, ערים אירופיות מסוימות ובאזורים של העולם המתפתח.

בטיפול בחולים אלה יכולים להיות משימה ארוכה ויקרה. אם יש בעיות עם חולים שלא נטלו תרופות שלהם, זה עשוי להיות נחוץ כדי להסדיר פיקוח או בבית חולים או בבית עם אחות. תוכנית זו ידועה בשם נקודות (קורס קצר תרפיה נצפה ישיר) והוא מומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO).

כיצד ניתן לשלוט טיפול?

קרבן TB מבלי שיבחינו זיהומיות יהיה, בממוצע, להדביק עוד 10 מקרים בשנה, שכל אחד מהם יכול להעביר את המחלה בתורו.

על פי ארגון הבריאות העולמי ואת IUATLD איגוד שהחפת הבינלאומי, כל המדינות צריכות תכנית שחפת לאומית והרשויות צריכות גם לקבל הודעות על חולים שאובחנו עם שחפת.

הטיפול עצמו הוא רשם בהשגחת מרפאות חזה שבו הם לוודא כי המטופל נקט כראוי קורס מרפאות של טיפול.

תרבות שלילית כיח ב 6 עד 12 חודשים מרגע האבחנה מצביעה על תרופה. המרפאות לוודא שהסביבה שבה המטופל חי גם נבחנת בקפידה. כל בני המשפחה יידרשו לעבור צילומי רנטגן. לפעמים, במקום העבודה של המטופל תיבחן גם.

מה הם האזורים הגבוה ביותר בסיכון בעולם?

זיהום אפשרי בכל מקום, אבל שחפת נפוצה במיוחד שמדרום לסהרה באפריקה ובדרום מזרח אסיה. המחלה שכיחה יותר במזרח אירופה מאשר במערב אירופה, וסקנדינביה יש את המספר הנמוך ביותר של מקרים בעולם.

האם / איידס קשור שחפת?

כן. במדינות מסוימות באפריקה ובחלקים רבים של דרום מזרח אסיה, HIV אהיה יותר ויותר אנדמי. איפה שחפת היא גם אנדמית בקרב האוכלוסייה, מערכת חיסונית מוחלשת תגדיל את הסיכון ללקות שחפת. זהו מצב מדאיג מאוד את מי ואת IUATLD עושים כל שביכולתם כדי למנוע את התפשטות המחלה.

האם ניתן למנוע את מחלת השחפת?

כן. הצעד החשוב ביותר הוא למצוא, לבודד ולטפל בכל נושאי המחלה עד שהם כבר לא בסיכון להדבקה אפשרי אחרים.

זה תמיד רצוי לא להתקרב יותר מידי לאנשים הם שיעול; באותה מידה, אנשים עם שיעול צריך להיות מודע של הסובבים אותם ולנסות לא להשתעל לידם.

עצה טובה

אם אתה נוסע במדינות בהן שחפת היא בעיה, להתחסן ולהימנע מתרועעים עם אנשים שיש להם שיעול מתמשך.

ודא שאתה לאכול טוב וליהנות שפע של אור שמש ופעילות גופנית. גש לקבלת טיפול רפואי אם אתם מפתחים שיעול כי נמשך יותר משלושה שבועות.