Berth

ספחת

מהו פסוריאזיס?

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית, חוזרת. היקפו יכול להשתנות במידה ניכרת; מן התפרצויות מתונות, כאשר האדם לא יכול אפילו להיות מודע להם פסוריאזיס, עד במקרים חמורים, אשר יכולה להיות חברתי השבתה, במקרים נדירים, סכנת חיים.

באופן עקרוני, אנשים מכל הגילים יכולים לקבל פסוריאזיס, אבל הסיכויים לאלצהיימר-מוקדם של המחלה נתפס בעיקר ב -16 כדי 22 בנים ואת הטופס מאוחר מכה אלה בגילאי 50 ו -60.

פסוריאזיס נגזר מהמילה היוונית "psora ', כלומר גירוד. בסביבות 2 אחוזים מהאוכלוסייה יש פסוריאזיס במידה כזו או אחרת. פסוריאזיס אינה מדבקת.

מה גורם לפסוריאזיס?

פסוריאזיס היא מחלה אשר עוברת בתורשה, אך הדרך המדויקת שבה המהלכים המחלה מדור לדור טרם הוקמה. למרות הנטייה להתכווץ פסוריאזיס מאוחסנת הגנים של אדם, זה בטוח כלל ועיקר, כי יקום לפתח.

עם זאת, חשיפה לגירויים מסוימים (כגון זיהום סטרפטוקוקלי בגרון, אלכוהול, תרופות גירוי מקומי) או נזק לעור, עלול לגרום להתפרצות של פסוריאזיס בבני אדם שיש להם נטייה גנטית זו.

ספחת. מה גורם לפסוריאזיס?
ספחת. מה גורם לפסוריאזיס?

ישנם שני סוגים עיקריים של פסוריאזיס: vulgaris פסוריאזיס (פסוריאזיס) ופסוריאזיס pustulosa (פסוריאזיס מוגלתי). הסוגים השונים של פסוריאזיס ניתן לחלק לתת-קבוצות על פי חומרה, משך, מיקום על הגוף והמראה של הנגעים.

בסביבות 6 אחוזים של אנשים שיש להם פסוריאזיס גם לקבל דלקת מפרקים פסוריאטית במפרקים. דלקת מפרקים פסוריאטית מתרחשת בעיקר באצבעות הידיים והרגליים, אבל הוא גם די נפוץ העצם האחורי.

מהם התסמינים של vulgaris פסוריאזיס?

vulgaris פסוריאזיס היא הצורה הנפוצה ביותר. הסימנים הראשונים של התפרצות הם:

  • כתמים או כתמים אדומים.
  • המדבקות לגדול ולהיות קשקשים.
  • את הכף העליונה לנפול בכמויות גדולות, בעוד השכבות התחתונות של קשקשים תקועות עמוק.
  • כאשר שנתות הם גירדו, מספר נקודות קטנות, דימום ניתן לראות מתחת.
  • פסוריאזיס של הציפורן לעתים קרובות לידי ביטוי כמו שטרי קטן בציפורניים. ההתפרצות יכולה להיות כל כך חמורה כי הציפורן מתעבה, מתפוררת.
  • פסוריאזיס לכפיפה מתרחש בקפלי עור (flexures). הפלאק האדום, מגרד להופיע בבתי השחי, מתחת לשדיים, על הבטן, במפשעה או על הישבן. הפלאק לעתים קרובות נגוע על ידי פטריית קנדידה אלביקנס שמרים דמוי.
  • guttate פסוריאזיס הינה נגזרת מיוחדת אשר בעיקר מתרחשת בחריפות אצל ילדים וצעירים עקב זיהום סטרפטוקוקלי של הגרון. זרוק דמוי, תיקוני קשקשים להופיע על הגוף כולו. במקרים רבים, המצב נעלם מעצמה לאחר מספר שבועות או חודשים.

פסוריאזיס של הקרקפת עלול להיות קשה להבדיל ממקרה חמור של עריסה עיזים, ולפעמים שני מתרחש בעת ובעונה אחת. התפרצות של פסוריאזיס מובילה לעיתים קרובות נגעים על הפנים.

מהם התסמינים של פסוריאזיס מוגלתי?

פסוריאזיס מוגלתי הנו נגזר נדירה שבו הדלקת חמורה עד כדי כך, בנוסף נגעים כרגיל, שלפוחיות או פצעים מוגלתיים המכילים נוזל המופיעים על העור.

חומרת המצב משתנה.

מי שנמצא בסיכון הגבוה ביותר?

אנשים שיש להם בני משפחה עם פסוריאזיס, במיוחד אם הם חשופים ללחץ, אלכוהוליזם, זיהומים, טיפול רפואי, או אירועים כמו גירושין, שכול או מעבר דירה.

מה ניתן לעשות בבית?

  • חשוב לקבל פסוריאזיס כי הינה מחלה כרונית, מצב לטווח ארוך. המחלה מאופיינת בדרך כלל על ידי תקופות טובות ותקופות חלופיות עם התפרצויות.
  • אם אתם מגלים כי דברים מסוימים להפוך פסוריאזיס שלך גרוע, לנסות להימנע מהם.
  • יצוין כי בכל דרגות פסוריאזיס ניתן לטפל ביעילות. הטיפול אינו מרפא, אבל זה יהיה להבטיח רמת חיים טובה יותר.

כיצד מאבחנים את המחלה?

האבחנה עשויה בדרך כלל לאחר בחינה מדוקדקת של העור.

אם יש ספק כלשהו לגבי אבחנת הרופא ייקח ביופסיה - חלק קטן של העור אשר יישלח למומחה לבדיקה תחת מיקרוסקופ.

מבט לעתיד

יש אנשים שיש להם כמה התפרצויות, ואילו אחרים הם פחות או יותר השפיעו באופן כרוני. יש כל מיני אפשרויות ביניים בין שני הקצוות הללו.

מהו הטיפול?

הטיפול, אשר אמור להתבצע בשיתוף פעולה הדוק בין המטופל לבין רופא המשפחה או רופא עור, מורכב טיפולים שונים בשימוש מקומי על העור נלקח דרך הפה. זה תלוי גיל החולה, מצבו הבריאותי ועל אופיו של פסוריאזיס.

Moisturisers מהווה גורם חשוב וטיפול בפסוריאזיס ועלול להיות כל מה שצריך עבור פסוריאזיס קל. הם להפחית יובש, סדקים ומדרוג של העור.

טיפולים מקומיים ספציפיים כוללים קרמים ומשחות המכילים זפת פחם, dithranol, tazarotene (Zorac) או ויטמין תרכובות הקשורות D, למשל calcipotriol (Dovonex), קלציטריול (Silkis) או tacalcitol (Curatoderm) ).

לפעמים, משחות המכילות סטרואידים משמשים במשך זמן קצר. שילוב קורטיקוסטרואיד עם אחר טיפול מקומי, כמו גם מוצרים נפרדים בשימוש בזמנים שונים של היום, או כמוצר שילוב, למשל Dovobet (calcipotriol ו betamethasone) או Alphosyl HC (זפת הידרוקורטיזון פחם), עשוי להיות מועיל עבור vulgaris פסוריאזיס כרוני.

קרמים מיוחדים זמינים לטיפול בקרקפת. אלו בדרך כלל מכילים חומצה סליצילית, זפת פחם, גופרית או סטרואידים.

פוטותרפיה (אולטרה סגול B, UVB) ו Photochemotherapy (אולטרה סגול A psoralent, PUVA) הן בשימוש במרכזי דרמטולוגיה מומחה לטיפול בפסוריאזיס נפוצה. חולים רבים מוצאים כי אור שמש טבעי גם עוזר.

טיפול אוראלי עם immunosuppressants כגון ציקלוספורין (Neoral) או מטוטרקסט (למשל Maxtrex) או ויטמין A נגזרת acitretin (Neotigason) ניתן להשתמש בחולים עם פסוריאזיס חמור, נפוץ או להגיב.

זריקות של immunosuppressants etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira) או infliximab (רמיקייד) ניתן להשתמש עבור אנשים עם פסוריאזיס חמור כי נכשל להגיב ציקלוספורין, מטוטרקסט או Photochemotherapy, או עבור אנשים שאינם יכולים לקחת או לסבול אלה טיפולים.

מחקרים שנערכו מתבצעים למצוא טיפולים טובים יותר לטיפול בפסוריאזיס וטיפולים חדשים מוצגים בקביעות אשר משפרים את המצב אצל אנשים מסוימים.