Berth

מיאסטניה גרביס

מהו מיאסטניה גרביס?

גרביט מיאסטניה (MG) היא מחלה כרונית המאופיינת על ידי תנודות ברמות של חולשת שרירים.

זה נדיר, המשפיע רק 15 לכל 100,000 אנשים באזור אירופה, ולמרות שזה יכול להיות מצב חמור מאוד, 90 אחוזים מהחולים לחיות חיים כמעט נורמלים תוך המשך טיפול רפואי.

מה גורם MG?

MG היא תוצאה של פעילות יתר סלקטיבית של המערכת החיסונית של הגוף שבו מטופלים לייצר נוגדנים נגד יעד מסוים בגוף שלהם.

נוגדנים הם סוגים מיוחדים של חלבון שבוצעו במערכת החיסונית בתגובה, בדרך כלל, כדי חדירה של גוף זר כגון וירוס.

ב MG אולם החלבון המותקף הוא מרכיב נורמלי של הגוף, ולפיכך הוא מותקף על ידי המערכת החיסונית שלו. זה מה שמכונה "מחלה אוטואימונית".

היעד הוא חלבון הקרוי קולטן אצטילכולין (AChR), אשר נמצא בצומת בין העצב לשריר (צומת עצב-שריר) (ראה איור 1).

Google
איור 1 - צומת Neuromuscular

על מנת דחף חוצפה להגיע סיב שריר ולגרום השריר להתכווץ, חבילה דקה של חומר כימי, אצטילכולין איתות, חייבים להשתחרר סוף העצב ולחצות את הפער על הקרום השריר. הנה מולקולת אצטילכולין משתלבת לקולטן של שריר כמו התקפי מפתח במנעול, ואת האות מועברת: תהליך המכונה שידור neuromuscluar.

בנסיבות רגילות התהליך הזה עובד בצורה יעילה מאוד, אך MG, נוגדנים נגד AChR להפחית את היעילות של העברת תוקפת, וכתוצאה מכך האדם חווה חולש שרירים במיוחד כשהם שוב ושוב מנסים להשתמש באותו השריר.

למרות שאנו מבינים כעת כיצד נוגדני חולשת סיבת שריר AChR, אנחנו לא יודעים למה חולי MG לפתח נוגדנים אלו.

לעתים נדירות ביותר שאדם יכול להיוולד עם פגם גנטי שגורם הפרעה הדומה MG (מיאסטניה מולדים).

מי נמצא בסיכון לפתח MG?

אנשים שירשו נטייה לפתח מחלה אוטואימונית נמצאים בסיכון מוגבר לפתח MG, כך חולה עם MG יכול להיות קרוב משפחה עם מחלות אוטואימוניות אחרות כגון סוכרת או מחלת בלוטת התריס.

MG משפיע על כל הגזעים, והוא יכול להתפתח בכל גיל מיילדות ועד זקנה קיצונית. בחולים צעירים MG הוא מפשוטי העם בנשים, ואילו בחולים מעל 50 שנים MG הוא מפשוטי העם בגברים.

איך המחלה אין התקדמות?

המחלה משתנה מאוד בין אנשים, כמו כל אדם אחד הסימפטומים משתנים עם הישנויות והפוגות.

MG יכול לפתור באופן ספונטני מדי פעם, אבל לרוב זה הוא מצב נמשך לכל חיים. עם טיפולים מודרניים, עם זאת, התסמינים בדרך כלל ניתן לשלוט היטב.

מהם התסמינים של MG?

המאפיין העיקרי של MG הוא חולשת שרירים רצוניים בלי כאב מחמיר עם שימוש חוזר או ספוג של השריר (חולשת שרירי fatiguable).

תסמינים להשתנות והם בדרך כלל גרוע בסוף היום, במזג אוויר חם, במהלך או מיד לאחר פגיעה, או ממש לפני תקופה בנשים.

בשני שליש מהחולים עם MG, השרירים הראשונים להיפגע הם אלה תנועות עיני שליטה (גרימת ראייה כפולה) ואת תופס העפעפיים עד (גרימת צניחת העפעפיים).

כמעט כל המטופלים חווים בעיות עם שרירים אלו בשלב זה או אחר.

אצל חלק מהחולים, את MG רק פעם כרוכה שרירי העיניים (MG העינית) ובאחרים יש גם בעיות עם שרירים אחרים (כללי MG).

Ocular MG

 • צניחת העפעפיים (פטוזיס): לסירוגין; יכול להשפיע בעין אחת או בשתיהן.
 • ראייה כפולה (דיפלופיה): יכול להיות לסירוגין; לפעמים מתרחש רק כאשר אתה מסתכל בכיוון מסוים.

MG Generalised

חולים סובלים תסמינים של MG העינית אבל בשרירים בנוסף בחלקים אחרים של הגוף הופך פגוע.

 • Face ובליעת מנגנון: משפיעי מחייך, דיבור, לעיסה ובליעה.
 • צוואר: גרימת קשיים בהחזקת את הראש.
 • לימב: גרימת קשיים בהליכה למעלה, בהחזקת ידיים למעלה (למשל בעת צחצוח שיער).
 • הריאות והסרעפת: גרימת קוצר נשימה בעת פעילות גופנית או במצב של שכיבה פרקדן.

כאב הוא בדרך כלל לא מאפיין של MG, אם כי, אם שרירי הצוואר חלשים, חולים יכולים לחוות כאב בחלק האחורי של הצוואר מן המאמץ בהחזקת הראש.

איך MG מאובחן?

ההיסטוריה ובדיקת החולה יכולים להציע את האבחנה אך חקירות נדרשות לאישור.

 • בדיקות דם יכולה לזהות את הנוגדנים אל AChR המצויים 85 אחוזים מהחולים עם MG כללית, ו -50 אחוז מהחולים עם MG עינית.
 • אלקטרומיוגרפיה (EMG) היא מבחן מאוד רגיש, מראה חריג ברוב החולים עם MG. גירוי חשמלי מוחל על עצב ואת התגובה בשריר נרשמת.
 • Tensilon® מבחן שבו זריקה של Edrophonium לפעמים ניתן שתוצאתה שיפור מהיר, אך קצר ימים, בתסמינים בחולים רבים.
 • חזה בדיקת CT נעשה כדי לחקור את התימוס כמו 10 אחוזים מהחולים עם MG יש גידול של התימוס (א thymoma) כי הוא בדרך כלל שפירים. התימוס הוא חלק ממערכת החיסון הוא רקמה ממוקמת באמצע החזה, מאחורי עצם החזה. Thymoma מופיע בתור נפיחות בדרך כלל גלויות על סריקת החזה.

מה עוד זה יכול להיות?

תכונת מפתח מבדיל MG ממחלות רבות אחרות היא דמות fatiguable של חולשת שרירי תנודתיות הסימפטומים.

מחלות המשפיעות על השרירים עצמם (למשל cytopathies המיטוכונדריה או בניוון שרירים) יכולות לגרום לחלק מן הסימפטומים לראות MG, ואת תסמיני העין יכול להתרחש בחולים עם מחלת בלוטת התריס.

מה יעשה הרופא?

מאז MG הוא נדיר, GP מתייחס בדרך כלל החולה לנוירולוג מומחה להערכה נוספת ובדיקות, ועל התחלת הטיפול.

לאחר האבחנה כבר עשתה את GP יש תפקיד מאוד חשוב לרשום וניטור התרופות.

איך אני יכול לעזור לעצמי?

חולים צריכים להשתמש בשכל ישר ולהימנע דברים שעלולים לשים אותם בסכנה אם חולשתם גדלה פתאום (למשל לשחות בכוחות עצמם). נטילת תרופות באופן קבוע היא המפתח לשמירה על רמות המחיר הנמוכות ביותר האפשריות של סימפטומים.

מהו הטיפול?

תרופות Anticholinesterase

על מנת במעבר עצבישריר לעבוד acetycholine עודף ביעילות חייב להסירו במהירות מצומת התוקפת.

תהליך ההסרה נורמלי זה מתבצע על ידי אנזימים בתוך cholinesterases נקרא צומת עצב-שריר.

סמים כדי לחסום את ההשפעה של אנזימים אלה (המכונים anticholinesterases ) ולכן יהיה להאט את תהליך ההסרה כך שההשפעה של המנות שוחררו נמשכת זמן רב יותר. זה עוזר couteract העובדה כי ישנם אתרי הקולטן לאצטילכולין פחות הניתנים MG ובכך מגבירה את הסבירות של משדר בהצלחה אות לשריר.

היתרונות של פירידוסטיגמין (Mestinon) (להלן: anticholinesterase הנפוץ ביותר) להתרחש בתוך 30-60 דקות, אבל להתפוגג בתוך שלוש עד ארבע שעות, ולכן יש לנקוט טבליות במרווחי זמן קבועים לאורך כל היום.

חולים עלולים לפתח כאבי בטן עצבנית שלשול על פירידוסטיגמין כי התרופה גם מעלה פעולה עצב ושריר במעי. במקרה זה המינון יכול להיות מופחת, או לחילופין propantheline (פרו-banthine) ניתן לקחת 30 דקות לפני כל מנה פירידוסטיגמין כדי לנטרל את ההשפעות על המעי.

עבור חלק מהחולים הסימפטומים MG להיעלם עם פירידוסטיגמין לבד, אבל רוב דורשים טיפולים נוספים, אשר משתנים עבור כל מטופל.

Thymectomy

הסרה כירורגית של בלוטת התימוס בדרך כלל מומלץ בחולים שיש להם thymoma כי הגידול עשוי להשפיע מבנים מקומיים; זה לא בדרך כלל תוצאה של שיפור MG.

Thymectomy יכול להיות גם מועיל בחולים אשר לפתח את המחלה תחת גיל 45, כמו בחולים אלו התימוס הוא אחד המקומות שבו הנוגדנים נגד AChR מבוצעים.

 • בערך אחד מכל ארבעה אנשים נרפאים על ידי thymectomy.
 • יש אחת בשני שיפור משמעותי.
 • אחד מכל ארבעה לא משתפר.

השיפור הבא thymectomy הוא בדרך כלל לידי ביטוי בשנה הראשונה, אך עשוי להימשך עד שלוש שנים להתרחש. אם החולה מתאושש, או משפר משמעותית בעקבות thymectomy, אז הם לא ייתכן שיהיה צורך בכל טיפול נוסף, לעומת זאת, מטופלים רבים יהיה צורך בטיפולים נוספים.

דיכוי חיסוני

סטראודים

חולים אשר אינם מגיבים thymectomy, או לא לעבור thymectomy, הם לעיתים קרובות מטופלים עם סטרואידים. מטופלים בדרך כלל מופעלים על מינון נמוך של סטרואידים, אשר גדל בהדרגה במשך השבועות הקרובים להגיע את המינון המלא.

בתקופה זו מטופלים לעיתים קרובות נשמרים החולים כמו הסימפטומים לפעמים להתדרדר לפני שהם ישתפרו. לאחר הסימפטומים נשלטים, המינון של סטרואידים מצטמצם בהדרגה כדי למצוא את המינון המינימלי שבו הסימפטומים להישאר בשליטה. חולים ואז להישאר באותו מינון.

ישנם מספר תופעות לוואי הקשורות סטרואידים, שחלקם ניתן למנוע על ידי נטילת תרופות נוספות. הדילול של העצמות ( אוסטאופורוזיס ) יכול להתרחש ולכן חולים יהיו צפיפות עצם (DEXA) סריקה יצטרך תרופות כדי להגן על העצמות אם מתאים.

חולים לא צריכים להפסיק ליטול סטרואידים פתאום, כמו זה יכול לגרום למצב רציני מכיוון שהגוף שהורגל סטרואידים קבועים.

כל החולים צריכים לסחוב "כרטיס סטרואידים", כך במקרה חירום רופאים אחרים ישמחו לדעת כי הם דורשים סטרואידים קבועים.

סוכני מקמץ-סטרואידים

למרות סטרואידים יעילים מאוד בשליטת MG, בגלל תופעות הלוואי האפשריות תרופות נוספות משמשות לעתים קרובות המאפשרות לרופאים להפחית את המינון של סטרואידים הנדרשים, ואף עלול לאפשר למטופל להפסיק סטרואידים לחלוטין.

תרופות אלה גם לדכא את המערכת החיסונית, אך הם פועלים בדרכי אלטרנטיבת הסטרואידים ולכן לוקחים יותר זמן לעבוד ויש להם תופעות לוואי שונות. כך באמצעות מנה קטנה של סטרואידים במינון מצומצם של תרופות אחרות אלה, תופעות הלוואי נשמרות עד למינימום, תוך מיקסום אפקט אימונוסופרסיבי.

Azathioprine (למשל Imuran) הוא סוכן רק חוסך-סטרואידים כי נבדק רשמית ונמצא להועיל בטיפול MG. עם זאת, בחולים שאינם יכולים לקחת אימורן, חלופות כגון מטוטרקסט (למשל Maxtrex) או ציקלוספורין (למשל Neoral) הינם יעילים.

חולי נוטלי סטרואידים או סוכנים מקמצים-סטרואידים נמצאים בסיכון מוגבר סיכון לזיהום כך צריך ללכת GP שלהם עם הסימן הראשון של זיהום, ולא צריך להינתן חיסונים לחיות.

טיפולי חירום

אם חולה הוא חלש מאוד או מתקשה בנשימה או בבליעה אז הם בדרך כלל מתאשפזים חולים לטיפולים כגון חילופי פלזמה או נוגדן תוך ורידי. טיפולים אלה יכולים לגרום שיפור מהיר בסימפטומים אך היתרונות רק להימשך כשישה שבועות, ולכן הם שמורה לאותם מצבים שבהם הסימפטומים צריך להיות נשלט במהירות והם אינם טיפולים לטווח ארוך המתאים.

מהי הפרוגנוזה?

הפרוגנוזה של MG השתפרה באופן משמעותי עם כניסתה של טיפול לדיכוי המערכת החיסונית. רוב החולים משתחררים סימפטום אם הם לוקחים מינונים נאותים של סטרואידים. עם זאת, רוב החולים צריכים להישאר על טבליות לתקופה בלתי מוגבלת כפי התסמינים חוזרים בדרך כלל אם הם להפסיק את התרופה.

מטופלים יכולים לקבל ייעוץ נוסף ולפגוש חולים אחרים באמצעות איגוד מיאסטניה גרביס, הקומה הראשונה, המרכז המסחרי סאות'גייט, כביש נורמנטון, דרבי DE23 6UQ; קשר טלפוני 01,332 290,219.